Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju

Wypłata dopłat za 2016 r. dobiega końca

Data11 dni temu Ilość wyświetleń404 wyświetleń
Na ukończeniu jest wypłata środków finansowych dotyczących płatności bezpośrednich za 2016 r. Teoretycznie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas na zrealizowanie płatności do końca czerwca, jednak wiele wskazuje na to, że może wywiązać się z tego obowiązku wcześniej.

Pewne jest, że ARiMR uniknie konsekwencji finansowych ze strony Unii Europejskiej, gdyż zgodnie z przepisami unijnymi do końca czerwca zrealizowała 95% płatności bezpośrednich i na dzień 14 czerwca wypłaciła 97,28% środków z puli przeznaczonej na ten cel. Jeszcze rok temu o tej porze wykorzystanie koperty wyniosło 96,2%.
 
Oznacza to, że rolnicy otrzymali już 14,211 mld złotych. W porównaniu z poprzednią kampanią, jest to kwota o 365 mln zł wyższa od kwoty przekazanej rolnikom w analogicznym czasie roku ubiegłego. Do końca miesiąca na konta rolników trafi jeszcze 316 mln zł z tego tytułu.
 
Warto jednak zauważyć, że liczba złożonych wniosków była niższa niż w kampanii 2015. O płatności bezpośrednie za 2016 r. ubiega się bowiem 1,351 mln gospodarzy, natomiast rok wcześniej o dopłaty wnioskowało o 4 tys. osób więcej. Co ciekawe, w bieżącym roku z zaliczek skorzystało aż 98,52% rolników, przy czym jeszcze rok temu o zadatek ubiegało się blisko 20% mniej rolników.

Zobacz na czym polega nitryfikacja

Jednocześnie z wypłatą płatności bezpośrednich są realizowane dopłaty z tytułu ONW oraz rolnośrodowiskowe, rolno-śrolnośrodowiskowo-klimatyczne i ekologiczne. Również w tych przypadkach stan wypłat jest znacznie lepszy niż rok temu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

Skorzystaj z dopłat do materiału siewnego w 2016 r.

W okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2016 r. w Agencji Rynku Rolnego można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Dotacje i dopłaty

Nowe działania w ramach PROW

W 2015 roku zostaną uruchomione kolejne działania (co najmniej 9) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W nowej perspektywie finansowej – 2014-2020 przeznaczono na ten program w Polsce 13,5 mld euro (środki unijne i krajowe).

Dotacje i dopłaty

Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach OSN

Już od 10 lutego 2016 roku rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą (z wyłączeniem chowu i hodowli ryb oraz chowu i hodowli drobiu, powyżej 40 tys. stanowisk

Dotacje i dopłaty

W międzyplonie warto posiać mieszanki

Przed nami okres żniw, a zaraz po nich czas siewu poplonów. Zastanawiamy się jaki gatunek wysiać, tak aby zapewnić bioróżnorodność, zminimalizować straty składników pokarmowych poprzez erozję gleby

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+0,7%
857
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Dzierżoniów
środa, 28 Czerwiec 2017
intensywne opady przelotne
22°C
15°C
min
30°C
max