Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju

GUS: Produkcja oleistych w 2016 r. niższa w skali roku

Data3 dni temu Ilość wyświetleń294 wyświetleń
Produkcja rzepaku i rzepiku wyniosła w 2016 r. 2,2 mln t, co oznacza spadek o ok. 0,5 mln t w relacji rocznej
Jak wynika z ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja oleistych w 2016 r. ukształtowała się na poziomie 0,5 mln t niższym w ujęciu rocznym i wyniosła 2,8 mln t. Niemniej, biorąc pod uwagę średnią pięcioletnią z lat 2011-2015 zbiory wzrosły o 0,3 mln t.

Spadek produkcji podyktowany był m.in. obniżeniem powierzchni upraw rzepaku i rzepiku, które łącznie zajęły 95% areału upraw oleistych w Polsce. W 2016 r. ziarnami tymi wysiano bowiem ok. 827 tys. ha, co oznacza mniej w skali roku o 120 tys. ha. Należy przy tym zaznaczyć, że łączny areał oleistych oscylował w granicach 866 tys. ha (-127 tys. ha). Warto też zauważyć, że na uprawę roślin oleistych najchętniej decydowali się rolnicy z województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego, gdzie wysiano odpowiednio: 119 tys. ha i 104 tys. ha. Natomiast w 12 województwach odnotowano spadek zainteresowania produkcją, przy czym największy w: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.
 
W związku z obniżeniem areału, zaobserwowano spadek plonowania. Jak podają rzeczoznawcy GUS, w stosunku do 2015 r. spadło ono o 1,5 dt/ha do 26,3 dt/ha. Należy jednak podkreślić, że w stosunku do przeciętnej uzyskanej w latach 2011-2015, wzrosło o 4,4 dt/ha. Plony powyżej średniej uzyskano w województwach: opolskim i małopolskim, gdzie z hektara otrzymano odpowiednio: 30,5 dt oraz 30,2 dt. Nieco mniejsze plonowanie odnotowano w woj.: łódzkim i mazowieckim. W przypadku najchętniej uprawianych oleistych, tzn. rzepaku i rzepiku, plony kształtowały się na poziomie 30 dt/ha. Najwyższe wyniki uzyskano w województwie małopolskim – 30,8 dt/ha, a najniższe w mazowieckim – ok. 21 dt/ha.

Jesteś ciekawy jak kształtuje się odczyn polskich gleb? Zobacz mapkę przygotowaną przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawska w Puławach
 
Zbiory rzepaku i rzepiku wyniosły w omawianym okresie 2,2 mln t, co oznacza, że były mniejsze wobec poprzedniego roku o ok. 0,5 mln t. W przypadku pozostałych gatunków oleistych, tj. słonecznika, maku, soi, gorczycy i lenu, odnotowano odwrotną tendencję pod względem powierzchni i plonowania, które wzrosły o odpowiednio: 11 tys. ha do 30 tys. ha oraz o 3 dt/ha do 16 dt/ha. Nie zmnieniło to jednak faktu, że produkcja w ciągu roku spadła o 4,6 tys. t i wyniosła 49 tys. t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Wraz z ociepleniem powróci „problem” szkodników w rzepaku

Kwiecień to okres znacznych spadków temperatur w całej Polsce, które wpłynęły na spowolnienie wegetacji. Chłodne noce i przymrozki spowodowały również mniejszą aktywność szkodników. Niemniej, jak tylko nieco się ociepli, należy liczyć się z ich nalotami.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Uprawa soi

Bardzo duży udział zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów powoduje, szereg niekorzystnych zjawisk, jak zubożenie gleb w materię organiczną, choroby, szkodniki itp. Alternatywą dla zbożowo-rzepaczanych płodozmianów może być uprawa roślin bobowatych, w tym soi.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
poniedziałek, 19 Czerwiec 2017
-1,4%
622
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Wielgomłyny
piątek, 23 Czerwiec 2017
intensywne opady przelotne
18°C
15°C
min
22°C
max