Newsy

Unia Europejska, Nawożenie

Rozporządzenie dotyczące nawozów poddane głosowaniu KE

Data9 dni temu Ilość wyświetleń344 wyświetleń
Zanieczyszczenia nadchloranem i kadmem w nawozach mineralnych będą tematem posiedzeń dwóch komisji w Parlamencie Europejskim: Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (COM ENVI) oraz Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (COM IMCO). W tym kontekście Copa Cogeca przygotowała list do Komisji dotyczący najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w nawozach.

Komisje PE zagłosują nad projektem dotyczącym nawozów. Celem jest usystematyzowanie zasad dla całej Unii Europejskiej, dotyczących wpuszczania na rynek produktów nawozowych.
 
W związku z tym Copa Cogeca zwróciła się do KE o przeanalizowanie ich priorytetów. Organizacji zależy bowiem na jasnym określeniu definicji nawozów mineralnych i wskazaniu form azotu oraz rozpuszczalności siarki. Zdaniem Copa Cogeca nawozy nieorganiczne z oznakowaniem CE powinny zawierać mniej niż 1% węgla organicznego. Natomiast zasady dotyczące etykietowania dla nawozów organicznych powinny być wzmocnione, a przedział tolerancji dla elementów odżywczych i charakterystyk fizyko-chemicznych zmniejszony.  
 
Organizacja przypomina także o konieczności ustanowienia europejskiej listy nawozów nieorganicznych ze specyfikacją produktów w prawodawstwie wtórnym oraz określenia normy dla całej UE dotyczącej polimerów stosowanych do glazurowania nawozów opóźnionych, a także normy dla przetworzonych odchodów zwierzęcych. Ważna jest również harmonizacja klasyfikacji torfu i biodegradowalnego tworzywa sztucznego na ściółkę.

Czytaj także: Miotła zbożowa - problem na wielu polach

Do tych i innych stanowisk mają się odnieść Komisje PE w dniu 13 lipca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Unia Europejska

Kiedy warto stosować adiuwanty

Adiuwanty, przez rolników nazywane po prostu wspomagaczami, są substancjami chemicznymi, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na chwastobójcze działanie herbicydu lub zmieniają właściwości jego formy użytkowej i cieczy opryskowej.

Z kraju

Najwyższy czas docenić bobowate

Pomijamy w zmianowaniu strączkowe i motylkowe, a to błąd, który trzeba poprawić. Udział zbóż w strukturze zasiewów w wielu rejonach kraju dochodzi do niebezpiecznej granicy 80%.

Rośliny

Przemiany fosforu w glebie – praktyczne aspekty

Nie wszystkie formy fosforu obecne w glebach są przyswajalne dla roślin. Fosfor organiczny jest nieprzyswajalny. Znajduje się w resztkach roślinnych i zwierzęcych czy próchnicy. Dużo go jest w glebach leśnych czy torfowych.

Gleba

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,5%
689
na targowiskach
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Goraj
sobota, 22 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
21°C
16°C
min
26°C
max