Newsy

Warzywa, Z kraju

W 2016 r. zebrano 5,6 mln t warzyw

Data10 dni temu Ilość wyświetleń238 wyświetleń
Produkcja pomidorów gruntowych w 2016 r wyniosła ponad 260 tys. t
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja warzyw zarówno gruntowych jak i spod osłon w Polsce w 2016 roku wzrosła o prawie jedną piątą w stosunku do roku poprzedniego i ukształtowała się na poziomie ponad 5,6 mln t.

Najwięcej zebrano warzyw gruntowych, bo aż 4,5 mln t, tj. o prawie 0,76 mln t więcej wobec słabego dla produkcji 2015 roku oraz o 0,19 mln t więcej w porównaniu ze średnią pięcioletnią z lat 2011-2015. 
 
Na wysokie plony największy wpływ miały generalnie dobre warunki atmosferyczne. Największy wzrost plonowania odnotowano dla warzyw kapustnych oraz pomidorów i ogórków. Jednak ze względu na ograniczenie powierzchni tych warzyw, wzrost produkcji nie był aż tak znaczący jak wzrost plonowania. Warto podkreślić, że w 2015 r. ze względu na znacznie gorsze warunki wegetacji roślin, warzywa plonowały bardzo słabo.

 Zobacz jak prawidłowo uprawiać ziemniaki
 
W analizowanym czasie zbiory kapusty ukształtowały się na poziomie 1018 tys. t i przewyższyły tym samym produkcję osiągniętą w 2015 r. o 17 tys t. Z kolei kalafiorów zebrano 240 tys. t (więcej o 56 tys. t rok do roku), a cebuli, marchwi i buraków ćwikłowych odpowiednio: 651 tys. t, 822 tys. t i 341 tys. t. Zbiory pomidorów gruntowych zostały oszacowane na 260,4 tys. t, natomiast ogórków na 261 tys. t. We wszystkich przypadkach produkcja była wyższa od 10% do 23% w skali roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Warzywa

Pogoda ma decydujący wpływ na początkowy wzrost buraków

Siew buraków cukrowych w bieżącym sezonie jest już praktycznie za nami. O tym jak długo trwają wschody, w dużej mierze uzależnione jest od przebiegu warunków atmosferycznych.

Warzywa

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Warzywa

Czy woda decyduje o plonie buraków cukrowych?

Buraki cukrowe to gatunek wymagający. Nieodpowiednia technologia uprawy i brak zbilansowanego nawożenia, nie tylko wpływają na wysokość plonu, ale mają również odniesienie w jego jakości technologicznej.

Warzywa

Bądź przygotowany do walki z chwościkiem buraka

Chwościk buraka to choroba występująca jedynie na buraku, powodowana przez gatunek grzyba Cercospora beticola. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,7%
807
na targowiskach
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Rudniki
sobota, 22 Lipiec 2017
niewielkie zachmurzenie
21°C
14°C
min
28°C
max