Newsy

Zboża, Ze świata

Majowy kontrakt na pszenicę najtańszy w historii

Data2017-04-24 Ilość wyświetleń494 wyświetleń
W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych pikowały w dół. Przez tydzień kontrakty na ten surowiec straciły na wartości niemal 6%.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia najbliższa seria na pszenicę w Chicago spadła do 149 usd/t. To o prawie 6% mniej niż przed tygodniem. Najważniejszym czynnikiem decydującym o obniżkach była poprawa warunków pogodowych dla upraw w USA. Co ciekawe, rynek zupełnie zignorował zawirowania pogodowe, które wystąpiły w Europie i w krajach rejonu Morza Czarnego.

W miniony piątek nieznacznie, do nieco ponad 140 usd/t, staniała kukurydza. W ujęciu tygodniowym notowania kontraktów na to zboże spadły jednak aż o 4%. W rezultacie, majowa seria ukształtowała się na poziomie najniższym od 4 miesięcy. Pomimo, iż zasiewy kukurydzy w USA są opóźnione, rynek, oczekując nadrobienia zaległości, spadkami reagował na lepsze warunki pogodowe w Stanach.

W ślad za zmianami na giełdzie w Chicago podążały unijne kontrakty na pszenicę. W skali tygodnia najbliższa seria na giełdzie Euronext staniała o 2% do 162,5 euro/t. Wycena pszenicy w najnowszym kontrakcie zmniejszyła się natomiast do 168 euro/t.

Wysiałeś pszenicę jarą? Zobacz jak prawidłowo ją nawozić

Większych zmian nie odnotowano w przypadku kukurydzy. W ubiegłym tygodniu czerwcowy kontrakt na to zboże wzrósł symbolicznie - o 0,15% do 173 euro/t. Z kolei kukurydza w kontrakcie listopadowym kosztowała 171 euro/t.

Warto podkreślić, iż pod koniec minionego tygodnia FranceAgriMer podał informacje o pogorszeniu kondycji francuskich upraw pszenicy. Do dwóch najlepszych kategorii zakwalifikowano 85% zasiewów, co oznacza spadek o 4% wobec poprzedniego zestawienia. Pojawienie się ewentualnych kolejnych danych na temat gorszego stanu unijnych zbóż mogłoby stanowić istotny czynnik pro-wzrostowy dla notowań cen w najbliższych tygodniach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jakie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób zbóż?

Wzrost temperatury powietrza oraz wysoka wilgotność powietrza i gleby, na co wpływ mają częste opady deszczu, to warunki sprzyjające rozwojowi większości chorób grzybowych zbóż.

Zboża

Kukurydza – zadbajmy o dostępność składników pokarmowych!

Kukurydza to gatunek wymagający. Uprawa na glebach lekkich, o nieuregulowanym odczynie oraz uprawa na stanowiskach o niskiej zasobności w potas, a także fosfor i magnez to podstawowy błąd, który niestety często jest popełniany.

Zboża

Zabieg T3 ma zapewnić ochronę kłosa

Zabiegi ochrony roślin jakie dotychczas zostały wykonane na plantacjach zbóż, czyli ochrona podstawy źdźbła, ochrona liści, w tym liścia flagowego i podflagowego wpływają na zdrowotność kłosów zbóż.

Zboża

Dawka jakościowa azotu… Kiedy zastosować?

Zastosowanie dawki jakościowej tzw. na kłos wpływa na plon i zawartość białka w ziarnie. Niezwykle ważny jest tu odpowiedni termin aplikacji nawozu oraz jego dawka.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
poniedziałek, 19 Czerwiec 2017
-0,2%
851
na targowiskach
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Kwidzyn
piątek, 23 Czerwiec 2017
okresami deszcz
16°C
13°C
min
19°C
max