Newsy

Zboża, Z kraju, MRiRW

Zakończył się sezon 2016/2017 na krajowym rynku zbóż. Duże zmiany w obrębie cen żyta

Data9 dni temu Ilość wyświetleń525 wyświetleń
Sezon 2016/2017 na krajowym rynku zbóż dobiegł końca. Wprawdzie zdarzały się tygodnie, w których obserwowano rekordowe ceny niektórych gatunków zbóż, jednak średnie notowania z całego sezonu wskazują na utrzymywanie się cen na relatywnie niskim poziomie.

Spośród podstawowych gatunków zbóż, najbardziej potaniał w skali rocznej jęczmień browarniany, którego przeciętne ceny spadły o 13,5 zł/t, do 675 zł/t. Mniejszą różnicę cenową odnotowano w obrębie jęczmienia konsumpcyjnego i paszowego, za które płacono zaledwie 1% mniej niż w poprzednim sezonie. Z kolei ceny kukurydzy obniżyły się o prawie 20 zł/t i wyniosły średnio 650 zł/t. Warto jednak zauważyć, że odwrotnie niż w przypadku pozostałych zbóż, notowania kukurydzy wzrastały do momentu zbiorów, natomiast w listopadzie uległy dużemu obniżeniu.
 
Według średnich danych odnotowanych w cotygodniowych raportach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, na zbliżonym poziomie do sezonu 2015/2016 kształtowały się ceny pszenicy konsumpcyjnej. Niemniej, zmieniały się one w ciągu całego sezonu. W okresie pierwszych trzech miesięcy, tj. od początku lipca do końca września były niższe o 7% wobec analogicznego okresu sezonu poprzedniego. Natomiast już w końcówce sezonu, tj. w czerwcu 2017 r., przewyższyły aż o 17% notowania z czerwca 2016 r.

Poznaj ofertę nawozów wieloskładnikowych Grupy Azoty
 
Największe zmiany zaszły w obrębie żyta konsumpcyjnego. W okresie najintensywniejszego skupu, tj. w czasie zbiorów, ceny kształtowały się na poziomie o 1% niższym w skali roku i wynosiły 499 zł/t. Natomiast kolejne miesiące poniosły ze sobą gwałtowny wzrost cen. Spowodowało to, że przeciętnie w całym sezonie żyto kosztowało 555 zł/t, tj. o 33 zł/t więcej w ujęciu rocznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych w kukurydzy?

Niedobór składników pokarmowych może poważnie ograniczać plony. Brak, nawet jednego z pierwiastków zmniejsza dynamikę wzrostu roślin, przyczynia się do ograniczania pobierania innych składników żywieniowych.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,7%
807
na targowiskach
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Buk Góralski
sobota, 22 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
19°C
14°C
min
24°C
max