Nawozy

Wieloskładnikowe

POLIMAG® S

NPK(MgS) 10-8-15-(5-35) + B,Cu,Mn,Zn
Formuła nawozu:
NPK(MgS) 10-8-15-(5-35) + B,Cu,Mn,Zn
Producent:
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Klasa ziarnowa:
granule 2-5 mm, nie mniej niż 92%
Gęstość nasypowa:
0,95-1,05, kg/dm3
N (azot całkowity):
10%
N (azot amonowy):
10%
N (azot saletrzany):
x
N (azot amidowy)
x
P2O5 (rozpuszczalny w obojętnym cytrynianie amonu i w wodzie):
8%
P2O5 (rozpuszczalny w wodzie):
7%
K2O (rozpuszczalny w wodzie):
15%
CaO (rozpuszczalny w wodzie):
x
MgO (całkowity):
5%
SO3(S) (rozpuszczalny w wodzie):
35%
Mikroskładniki:
B (0,1%), Cu (0,1%), Mn (0,2%), Zn (0,5%)
Numer PKWiU:
20 15 710
Numer CN
31 052 010 90

Opis produktu

Nawóz o równomiernych jasnoszarych do ciemnoszarych granulach, klasa ziarnowa 2-5 mm, co najmniej 92%. Granule powlekane, nie zbrylające się trwale. Gęstość nasypowa: 0,95-1,05 kg/dm3. Polimag® S zawiera 10% azotu (N) w formie amonowej, 8% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, w tym 7% rozpuszczalnego w wodzie.

Nawóz zawiera 15% potasu (K2O) rozpuszczalnego w wodzie, w formie siarczanu potasu, 5% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i 35% trójtlenku siarki (SO3) rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu oraz mikroskładniki pokarmowe: bor (B) 0,1%, miedź (Cu) 0,1%, mangan (Mn) 0,2%, i cynk (Zn) 0,5% w formach łatwo przyswajalnych.

Przeznaczenie i stosowanie

Nawóz ten należy stosować wiosną, przede wszystkim pod rośliny:

  • bardzo wrażliwe na chlorki: tytoń, czerwona porzeczka, agrest, malina, truskawka, jeżyna, borówka, drzewa pestkowe – szczególnie czereśnia, warzywa wczesne, fasola, ogórek, papryka, cebula, sałata, chmiel, wszystkie uprawy pod osłonami, rośliny kwiatowe i ozdobne oraz rozsada większości roślin,
  • względnie wrażliwe na chlorki: ziemniak, słonecznik, winorośl, drzewa ziarnkowe, czarna porzeczka, pomidor, rzodkiewka, kalarepa, brukselka, groch, szpinak, marchew, czosnek, rzodkiew, cykoria.

Najwyższą efektywność uzyskuje się stosując Polimag® S wiosną, 10-14 dni przed siewem, mieszając z glebą na głębokość 10-20 cm. Nawóz ten można stosować także wczesną wiosną, pogłównie na rośliny ozime. Uprawy wieloletnie nawozić wiosną. Polimag® S można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z mocznikiem, saletrą amonową i z saletrzakiem/Salmagiem®, a w dowolnym czasie z siarczanem potasu.

Korzyści zastosowania

Azot w formie amonowej, jako wolno pobierany przez rośliny wpływa na ich harmonijny wzrost i rozwój, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Fosfor w formie fosforanu amonowego jest najlepiej przyswajalną formą tego składnika, dobrze pobieraną również w warunkach niedoboru wody w glebie. Potas w formie siarczanu jest szczególnie polecany pod rośliny ujemnie reagujące na nadmiar chlorków. Duża zawartość siarki siarczanowej, doskonale rozpuszczalnej w wodzie uodparnia rośliny i zabezpiecza je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji. Dodatek dobrze rozpuszczalnego magnezu oraz najważniejszych mikroskładników w początkowych fazach, płytko ukorzenionych roślin poprawia zaopatrzenie wczesnowiosenne. Taki skład chemiczny nawozu powoduje dobre ukorzenienie i prawidłowy rozwój roślin od okresu powschodowego, zwiększa ich odporność, także odporność na susze. Wpływa również na pełne kwitnienie i równomierne dojrzewanie oraz wierny, wysoki plon o doskonałej wartości biologicznej.

Pakowanie i transport

Polimag® S jest pakowany:

  • po 25 kg±1% w worki polietylenowe z nadrukiem,
  • w elastyczne kontenery po 500 kg±1% lub więcej, tzw. big-bagi.

Nawóz należy przewozić środkami transportu, zabezpieczając produkt przed działaniem wody, opadów atmosferycznych, bezpośrednim nasłonecznieniem i uszkodzeniem opakowania. Polimag® S nie jest klasyfikowany, tzn. nie jest uważany za materiał niebezpieczny zgodnie z pomarańczową Księgą ONZ i międzynarodowymi kodami transportowymi, np. RID (kolej), ADR (transport drogowy) i IMDG (transport morski). W przewozie środkami transportu drogowego odbiorcy lub przewoźnika działającego na bezpośrednie zlecenie odbiorcy, odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie jakości nawozu ponosi odbiorca lub przewoźnik.

Przechowywanie

Worki polietylenowe z nadrukiem, o zawartości netto – 50 kg, układać najwyżej w 10 warstw. Elastyczne kontenery nieprzekraczające masy 500 kg można przechowywać w stosach do wysokości 3 warstw, a powyżej 500 kg – w stosach złożonych z 2 warstw. W przypadku paletyzacji jednostki ładunkowe o wysokości do 0,9 m układa się w stosy złożone z 4 warstw, jednostki ładunkowe o wysokości od 0,9 do 1,8 m w stosy nieprzekraczające 3,6 m.
Nawóz należy przechowywać w czystych i suchych budynkach magazynowych oraz zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, opady). Podczas transportu, prac przeładunkowych i przechowywania postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Środki ostrożności

W przypadku podrażnienia, skórę i oczy przemyć dużą ilością wody. Zaleca się stosować maski przeciwpyłowe i okulary ochronne. W razie przypadkowego spożycia zasięgnąć porady lekarza. Nawóz nietoksyczny, bez zapachu, niepalny.

Serwis i doradztwo

Dbając o zapewnienia najwyższych standardów obsługi klienta, Grupa Azoty w ramach serwisu oferują fachowe doradztwo, wsparcie informacyjne dla rolników i producentów żywności.

Serwis obejmuje:

  • wsparcie klienta wiedzą techniczną, tj. doradztwo z zakresu stosowania nawozów,
  • rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez klienta (dawkowanie, skład chemiczny nawozów, mechanizmy działania na rośliny uprawne i elementy środowiska naturalnego),
  • udzielanie informacji na temat umiejscowienia na mapie kraju punktów dystrybucyjnych,
  • informowanie o aktualnej ofercie produktowej nawozowej Grupy Azoty.

Zalecane dawki Polimagu® S w kg/ha*

RoślinaZalecane dawki N/ha1Zasobność gleby w fosfor i potas
bardzo niska i niskaśrednia2wysoka i bardzo wysoka
Cebula1201000650350
Fasola karłowa60500300150
Kalafior250950650300
Kalarepa120800550250
Kapusta biała20016001100600
Kapusta brukselka2501200700450
Kapusta pekińska1801250950600
Marchew1501150750400
Ogórek140900600400
Papryka150750550300
Pietruszka1501000600350
Pomidor1501000600400
Por1801000650350
Rzodkiewka, rzodkiew60/130600400160
Sałata120750500200
Truskawka3do 80800600400
Ziemniak bez obornika180850550350

 * w przypadku stosowania obornika zaleca się obniżyć dawkę nawozu o około 30%;
1- w zalecanej dawce azotu uwzględnić azot wprowadzony w Polimagu® S, podział dawek azotu i terminy stosowania według zaleceń agrotechnicznych;
2- jeżeli nie jest znana zasobność gleby, zaleca się dawki w wysokości jak dla gleby średnio zasobnej, do czasu wykonania analizy gleby;
3- przed założeniem plantacji zastosować całą dawkę; w pełni owocowania plantacji dawkę zaleca się dzielić na dwie części: wiosną po ruszeniu wegetacji i późnym latem po zakończeniu zbiorów.

Karta Charakterystyki:

nawozy.grupaazoty.com

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 

Tylko 14 dni na zgłoszenie zmian dotyczących ubezpieczenia w KRUS-ie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o konieczności zgłaszania w KRUS-ie osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu oraz wszelkich okoliczności powodujących w nim zmiany.

Z kraju

Kukurydza – zadbajmy o dostępność składników pokarmowych!

Kukurydza to gatunek wymagający. Uprawa na glebach lekkich, o nieuregulowanym odczynie oraz uprawa na stanowiskach o niskiej zasobności w potas, a także fosfor i magnez to podstawowy błąd, który niestety często jest popełniany.

Nawożenie
Owies
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+1,6%
632
na targowiskach