Porady ekspertów

najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego

NEWSY

26 czerwca mija ostateczny termin składania wniosków o dopłaty za 2017 r.

Jeszcze tylko kilka dni można składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2017 r. Wprawdzie podstawowy termin minął z dniem 31 maja br., ale Ci rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć stosownego pisma, mogą to zrobić ostatecznie do 26 czerwca.

Dotacje i dopłaty

Wysokie stawki pszenicy i jęczmienia

W ostatnim raporcie Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej opublikowanego przez resort rolnictwa przedstawiono ceny zbóż w Polsce w okresie od 4 do 11 czerwca 2017 r. Z danych zebranych przez ekspertów wynika, że notowania większości zbóż uległy zwyżce. Na wartości straciły jedynie: żyto, jęczmień paszowy i owies konsumpcyjny.

Zboża

Rolnicy zwolnieni z obowiązku zgłaszania odbioru paliwa

Od 18 kwietnia 2017 r. obowiązuje w Polsce ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, w tym paliw powyżej 500 l. Początkowo zakładano, że obejmuje ona również wszystkich rolników. Niemniej, okazuje się, że osoby prowadzące działalność typowo rolniczą mogą odetchnąć z ulgą.

Z kraju

Ceny rzepaku zbliżają się do 1700 zł/t

Z ostatnich danych zebranych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w dniach od 5 do 11 czerwca 2017 r. ceny rzepaku kontynuowały trend spadkowy. To już trzeci tydzień z rzędu, gdy notowania rzepaku kształtują się poniżej poziomu zeszłorocznego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP® Light
NP(S) 14-34-(17)
Jęczmień
poniedziałek, 19 Czerwiec 2017
+1,4%
722
na targowiskach
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Harmonogramy nawożenia

Burak