Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Zboża

Kukurydza – zadbajmy o dostępność składników pokarmowych!

Data9 dni temu Ilość wyświetleń891 wyświetleń
Objawy niedoboru fosforu spowodowane niskim odczynem gleby.
Objawy niedoboru fosforu spowodowane niskim odczynem gleby.

Kukurydza to gatunek wymagający. Uprawa na glebach lekkich, o nieuregulowanym odczynie oraz uprawa na stanowiskach o niskiej zasobności w potas, a także fosfor i magnez to podstawowy błąd, który niestety często jest popełniany …

Kukurydza potrzebuje dużej ilości wody

Pomimo niskiego współczynnika transpiracji, gatunek ten potrzebuje dużych ilości wody. Na ilość opadów w sezonie wegetacyjnym, niestety nie mamy wpływu, niemniej możemy odpowiednią agrotechniką i zbilansowanym nawożeniem łagodzić skutki stresu wodnego.

Potas buduje plon

Odpowiednie zaopatrzenie roślin w wodę, jest ściśle powiązane z dostępnością potasu. Z tego względu kukurydzę powinno uprawiać się na stanowiskach zasobnych w ten makroskładnik (minimum górny zakres zasobności średniej). Brak potasu wpływa na wolny wzrost rośliny i jej karłowaty pokrój, przy czym objawy ujawniają się najsilniej w latach suchych, na glebach o niskiej zasobności w jego przyswajalną formę. Ponadto brak dostępnego potasu w glebie to nieodpowiednie odżywienie roślin azotem, ponieważ roślina często z powodu braku potasu, wolno rośnie i karłowacieje.

Fosfor i magnez

Plantacja kukurydzy obok potasu, powinna być odpowiednio zaopatrzona w fosfor oraz magnez, gdyż pierwiastki te wpływają na efektywność wykorzystania azotu z zasobów glebowych.Objawy niedoboru fosforu to antocyjanowe przebarwienia liści, które powstają na skutek redukcji systemu korzeniowego. Na niedostępność fosforu w glebie duży wpływ ma odczyn gleby. Kwaśny odczyn to wiązanie fosforu w fosforanie glinu, który jest niedostępny dla roślin, zbyt wysokie pH to tworzenie fosforanu wapnia lub magnezu, w których fosfor jest trwale unieruchomiony. Niedobór magnezu to chloroza międzynaczyniowa, tj. zielone nerwy liści i jasno zielono zabarwiona przestrzeń pomiędzy nimi. Niedobór magnezu najczęściej ujawnia się na glebach zakwaszonych, a także w okresie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak susze glebowe, czy nadmierne opady deszczu. Na brak magnezu mogą cierpieć także plantacje przewapnowane lub nawożone zbyt dużymi dawkami potasu.

Cynk - wspomaga wykorzystania azotu!

Zabezpieczenie plantacji w podstawowe makroskładniki, jak azot, fosfor, potas, magnez, siarka to podstawa. Niemniej w uprawie kukurydzy, nie powinno zabraknąć cynku, który wpływa na lepsze wykorzystanie azotu. Pierwiastek zastosowany we wczesnych fazach rozwojowych stymuluje wzrost systemu korzeniowego, pozwala na lepsze pobranie składników pokarmowych, efektywną gospodarkę wodną, co korzystnie wpływa na zaziarnienie kolb i tym samym plon. Cynk można zastosować doglebowo, bądź dolistnie w dawce 0,5-1,5 kg Zn/ha, najlepiej we wczesnych fazach rozwojowych (od siewu do fazy 5-6 liścia). Jeśli z różnych przyczyn  nie zastosowano nawożenia tym mikroskładnikiem na początku wegetacji, warto nawożenie uzupełnić, aplikując nawóz szybkodziałający (chelat), nie później niż w fazie 8 liści. Celem  każdego rolnika jest uzyskanie jak najwyższych plonów, przy możliwie niskich nakładach. Nie jest to możliwe bez racjonalnej gospodarki składnikami pokarmowymi. Pamiętajmy, ze podstawowym wymogiem efektywnego pobierania azotu przez kukurydzę, jest stanowisko o uregulowanym odczynie, zasobne w P, K i Mg, a także wczesne nawożenie roślin cynkiem.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

TAK dla nawozów naturalnych

Zgodnie z prawem od dnia 1 marca można stosować nawozy naturalne, czyli obornik, gnojówkę i gnojowicę.

Nawożenie

Perspektywy dla dotacji do wapnowania gleb w 2017 r.

Sprawa dopłat do wapniowania gleb ciągle stoi pod znakiem zapytania. Co prawda, perspektywy otrzymania dofinansowania są bardziej obiecujące niż w ubiegłym sezonie, ale uzyskanie konsensusu w tej kwestii może się znacznie przeciągnąć w czasie.

Nawożenie

Nawożenie naturalne tylko do końca listopada

Według obowiązującego w Polsce prawa, nawozy naturalne, tj. obornik, gnojowicę i gnojówkę można stosować najpóźniej do 30 listopada.

Nawożenie

Zmiana przepisów dotyczących biogazowni rolniczych

Do szerokich konsultacji skierowano projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu. Zmiany mają przede wszystkim na celu wprowadzenie przejrzystych zasad dotyczących wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Olsztynek
środa, 28 Czerwiec 2017
możliwe opady przelotne
17°C
11°C
min
24°C
max
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Nawozy azotowe

PULREA®
N 46