Content

Newsy

Buraki, Z kraju

Niższy areał upraw buraków cukrowych

Data23 dni temu Ilość wyświetleń89 wyświetleń
upload/newsy/6398/sugar-beet-4138196-1280_big.jpg
Jak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, tegoroczny areał upraw buraków cukrowych będzie mniejszy niż rok wcześniej, przez co wyniesie 0,2 mln ha.

Występujące podczas wiosny chłody, a także niewystarczające opady deszczu nie sprzyjały wschodom oraz wzrostowi buraka cukrowego. Niemniej w maju minionego roku nastąpiła poprawa warunków pogodowych, co wpłynęło na intensywny wzrost roślin buraka cukrowego. Z kolei następnych miesiącach warunki pogodowe sprzyjały na ogół właściwemu wzrostowi roślin, pomimo zbyt małej ilości opadów deszczu. Ogólnie warunki agrometeorologiczne w trakcie jesieni korzystnie wpływały na przyrost masy korzenia oraz gromadzenie w nim cukru.

Dowiedz się więcej o roślinach jagodowych

Zbiory buraków cukrowych rozpoczęły się w pierwszej połowie września minionego roku i przebiegały w planowanych terminach bez większych zakłóceń. W związku z tym, w większości regionów upraw buraków cukrowych kampania zakończyła się w pierwszej połowie listopada.

Szacuje się, że plony buraków cukrowych będą większe o 2% i wyniosą 624 dt/ha, przez co zbiory będą oscylować w granicy 13,8 mln t, a zatem w skali roku to spadek o 10%.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Buraki

upload/art/1739/zdj-1

Ogranicz straty cukru

Przerób buraków cukrowych trwa, wielu plantatorów odbiór surowca ma zaplanowany dopiero w przyszłym roku.

Buraki
upload/art/1726/zdj-1

Zbiór buraków cukrowych w Polsce zachodniej

Sezon 2022 w uprawie buraków cukrowych można zaliczyć do udanych.

Buraki
>>>