Content

Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju

Rozpoczął się nabór dla rolników, których gospodarstwa położone są na obszarach OSN

Data2016-02-10 Ilość wyświetleń1424 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1316/czzerreweaaghgs-large_big.jpg
W dniu 10 lutego 2016 r. rozpoczął się nabór wniosków na "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN". Przez najbliższy miesiąc do 10 marca br. rolnicy, których gospodarstwa położone są na Obszarach Szczególnie Narażonych, mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji, które mają na celu ograniczenie przedostawania się do środowiska naturalnego związków azotu pochodzenia rolniczego.

Z pomocy należącej do poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą skorzystać rolnicy, których przynajmniej część gospodarstwa położona jest na terenach uznanych, nie wcześniej niż 1 maja 2012 r., za obszary OSN.

Warunkiem skorzystania z pomocy jest prowadzenie produkcji zwierzęcej z wyłączeniem: chowu i hodowli ryb oraz chowu lub hodowli drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chowu lub hodowli świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Omawiane wsparcie jest przyznawane, po pierwsze na inwestycje związane z  dostosowaniem gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań wprowadzonym dla danego OSN, dotyczących warunków przechowywania: nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub pasz soczystych. Po drugie zaś, na doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.

Jak wskazuje ARiMR, w momencie gdy rolnik zdecyduje się na doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikacji nawozów, to warunkiem otrzymania pomocy będzie przeprowadzenie inwestycji mających na celu spełnienie warunków przechowywania nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie lub magazynowania pasz soczystych, zgodnie z zasadami programu wdrażanego na danym obszarze OSN. Ponadto, pomoc na inwestycje związane z zapewnieniem odpowiednich warunków przechowywania pasz soczystych, będzie przyznawana jedynie młodemu rolnikowi.

W ramach działania można uzyskać wsparcie m.in. na budowę lub przebudowę płyt obornikowych, zbiorników do przechowywania gnojówki lub gnojowicy, czy zbiorników lub płyt do przechowywania pasz soczystych. Wsparcie obejmie również zakup niektórych typów aplikatorów nawozów naturalnych w postaci płynnej, wozów asenizacyjnych oraz rozrzutników obornika i kompostu.

Na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN można otrzymać maksymalnie 50 tys. zł, z kolei wysokość dofinansowania wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia lub 60% w przypadku młodych rolników.

Osoby zainteresowane przyznaniem pomocy powinny złożyć wniosek osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Możliwe jest również złożenie wniosku za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do oddziału regionalnego właściwego ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek można także nadesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Dowiedz się więcej o efektywności nawożenia azotem

Na podstawie danych zawartych we wniosku ustalona zostanie kolejność przysługiwania pomocy. Punktowana będzie liczba zwierząt w gospodarstwie (max. 5 pkt), udział kosztów kwalifikowanych poniesionych w całości kosztów kwalifikowanych operacji (max. 5 pkt). Dodatkowe 2 punkty dostaną młodzi rolnicy. Należy podkreślić, iż do pomocy będą kwalifikowane wnioski, które uzyskają co najmniej 3 punkty.  

Informacja o kolejności przysługiwania pomocy w województwie mazowieckim i łącznie w pozostałych województwach zostanie podana nie później niż w terminie 50 dni od dnia upływu terminu składania wniosków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

upload/art/1073/brodowska-marzena-news-foto-15-09-2019r

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1066/brodowska-marzena-news-01-09-2019r

Nawet do 100 tysięcy dofinansowania na inwestycje nawadniania w gospodarstwie rolnym

Przez ostatnie lata w wielu rejonach Polski rolnicy borykali się z deficytem wody, szczególnie w uprawach roślin bardzo intensywnych.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1072/img-1161

Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5

Wnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1117/news-1_1

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Kukurydza
+1,2%
1025
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Nawożenie
Padew Narodowa
niedziela, 25 Lipiec 2021
23°C
17°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.