Content

Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju

Ruszył nabór wniosków dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi

Data2016-12-28 Ilość wyświetleń1189 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1966/susza-straty-ziemia_big.jpg
Na początku grudnia br. zakończył się nabór wniosków dla rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc ta była finansowana z krajowego budżetu. Producenci mogą jednak jeszcze skorzystać ze wsparcia unijnego.

W dniu 27 grudnia br. rozpoczął się nabór wniosków na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 25 dnia stycznia 2017 r. Dokumenty mogą zostać również nadane rejestrowaną przesyłką pocztową.
 
Pomoc przeznaczona jest dla rolników, którzy zostali dotknięci przez co najmniej jedną z klęsk żywiołowych, tj.: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
 
Warto zwrócić uwagę, iż wsparcie może zostać przyznane za szkody, które wystąpiły zarówno w 2015 r., jak i 2016 roku. Należy jednak pamiętać, iż pomoc może obejmować najdalej szkody, które wystąpiły w roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek. Aby mogły z niej zatem skorzystać gospodarstwa, w których szkody wystąpiły w 2015 roku, wnioski muszą zostać złożone do końca 2016 r. Zasada ta dotyczy także tych producentów rolnych, którzy chcą wykazywać we wnioskach straty powstałe w bieżącym i poprzednim roku. Jeśli wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 r., może on zostać złożony do 25 stycznia 2017 r.

Wsparcie kierowane jest do gospodarzy, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach. Ich wysokość musi sięgać co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej notowanej w trzech latach poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, lub średniej z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie. Środki można uzyskać m.in. na odtworzenie plantacji wieloletnich i sadów, a także na zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych, które zastąpią sprzęt zniszczony w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych.

W ramach pomocy rolnik może otrzymać kwotę nie większą niż 80% kosztów kwalifikowalnych, przy czym nie może być ona większa niż 300 tys. zł.

Czy wiesz, że im więcej cząstek ilastych w glebie, tym więcej znajduje się w niej potasu?

Kwota wsparcia jaka przysługuje za szkodę powstałą w danym składniku gospodarstwa wyliczana jest na podstawie szacunków komisji powołanej przez wojewodę. W przypadku ubezpieczonych składników gospodarstwa wysokość wsparcia zostanie pomniejszona o kwotę uzyskaną z ubezpieczenia. Połowę środków otrzymają natomiast producenci, którzy nie zawarli umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Kolejność przysługiwania pomocy na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" zostanie podana najpóźniej w ciągu 40 dni od dnia zakończenia naboru. Wnioski złożone przez rolników zostaną podane ocenie punktowej. Na tej podstawie sporządzone zostaną dwie listy. Jedna dla rolników z woj. mazowieckiego i druga dla rolników z pozostałych województw.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

upload/art/1073/brodowska-marzena-news-foto-15-09-2019r

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1066/brodowska-marzena-news-01-09-2019r

Nawet do 100 tysięcy dofinansowania na inwestycje nawadniania w gospodarstwie rolnym

Przez ostatnie lata w wielu rejonach Polski rolnicy borykali się z deficytem wody, szczególnie w uprawach roślin bardzo intensywnych.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1117/news-1_1

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1072/img-1161

Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5

Wnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 29 Kwiecień 2021
Ikonka Pszenica
+0,9%
988
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Chmielnik
niedziela, 9 Maj 2021
10°C
2°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.