Content

Newsy

Dotacje i dopłaty, MRiRW, Z kraju

Uzupełniający system wsparcia dla producentów owoców i warzyw

Data2014-09-18 Ilość wyświetleń1599 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/280/rvni6dwq_big.jpg
16 września 2014 roku Komisja Europejska zaprezentowała nowy projekt dalszego tymczasowego wsparcia sektora owoców i warzyw.

W opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ocena bieżącej sytuacji przez Komisję Europejską jest niewłaściwa - Komisja nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, z jakim przyszło się zmierzyć polskim i unijnym producentom owoców i warzyw.

Resort rolnictwa uważa, że zbyt niski budżet i wolumen przyznany Polsce (18 750 ton jabłek i gruszek) przeznaczone na stabilizację rynku będzie skutkować spadkiem cen i kryzysem na rynku owoców i warzyw w dłuższej perspektywie czasowej. Według MRiRW istotne niedopatrzenie stanowi również dzielenie rolników na lepszych i gorszych, czyli na zrzeszonych i niezrzeszonych w organizacjach producentów. To niedopuszczalne. - W 2011 roku wszyscy rolnicy byli traktowani jednakowo i tego się domagamy - czytamy w oświadczeniu ministerstwa rolnictwa.

Wątpliwości budzą również dane statystyczne, na których Komisja oparła podział kopert w nowym projekcie rozporządzenia. Zdaniem MRiRW są one niewłaściwe m.in. dlatego, że - nie uwzględniają faktu systematycznego wzrostu eksportu owoców i warzyw z Polski do Rosji.

Masz pytanie dotyczące nawozów i nawożenia? Szukasz porady? Zapytaj eksperta!Ponadto, przyjęte do wyliczeń założenia nie przewidują, że polscy rolnicy z powodu bliskiego sąsiedztwa z Rosją zostali najbardziej dotknięci embargiem. Ponieważ embargo dotyczy całej Unii Europejskiej, producenci nie mogą sprzedać swoich produktów również na rynku wspólnotowym, gdyż każdy kraj ma obecnie nadwyżki.

Ponadto, resort rolnictwa wskazuje, iż w Unii Europejskiej jest rezerwa w wysokości 425 mln euro i z tych środków KE powinna skorzystać. Późna reakcja Komisji na wprowadzone embargo i zbyt niska kwota przeznaczona na ten cel będą skutkować destabilizacją rynku w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto późniejsza interwencja będzie znacznie droższa i mniej skuteczna.

Jak podaje MRiRW minister Sawicki jako pierwszy domagał się szybkich decyzji, uzyskując poparcie ministrów Francji i Niemiec w sprawie równego traktowania rolników w UE. Doprowadził do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa. Wielu z uczestników tego posiedzenia poparło polskie postulaty. - Jedynie Komisja Europejska chyba nie za bardzo zdaje sobie sprawę ze skali problemu - ocenia MRiRW.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

upload/art/1073/brodowska-marzena-news-foto-15-09-2019r

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1066/brodowska-marzena-news-01-09-2019r

Nawet do 100 tysięcy dofinansowania na inwestycje nawadniania w gospodarstwie rolnym

Przez ostatnie lata w wielu rejonach Polski rolnicy borykali się z deficytem wody, szczególnie w uprawach roślin bardzo intensywnych.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1117/news-1_1

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1072/img-1161

Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5

Wnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Kukurydza/images/notowania/box/spadek.png
-3,3%
1283
na targowiskach
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Lublin
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0