Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju

W I kwartale 2017 r. ruszą nabory wniosków w ramach PROW 2014–2020

Data2017-01-08 Ilość wyświetleń1411 wyświetleń

Według harmonogramu planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020, w I kwartale br. powinny rozpocząć się nabory wniosków na operację typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Wielu rolników z pewnością będzie zainteresowanych skorzystaniem z pomocy dla małych gospodarstw, które dzięki wsparciu finansowemu powinny zwiększyć swój potencjał produkcyjny. Maksymalna wielkość ekonomiczna gospodarstwa, które będzie chciało się ubiegać o tą pomoc nie może przekroczyć 10 tys. euro. W wyniku realizacji biznes planu wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna zwiększyć się o 20% i jednocześnie przekroczyć barierę 10 tys. euro.

Poza tym, wśród warunków stawianych rolnikom wymienia się konieczność nieprzerwanego ubezpieczenia w KRUS-ie w pełnym zakresie w okresie 24 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rolnik złoży wniosek i wsparcie. Warto pamiętać, iż z pomocy nie będą mogli skorzystać rolnicy, którzy w tym czasie prowadzili inną działalność gospodarczą.

W ramach „Restrukturyzacji gospodarstw rolnych” rolnicy mogą liczyć na uzyskanie premii w wysokości 60 tys. zł. Pieniądze te mają przyczynić się do poprawy konkurencyjności i rentowności gospodarstwa poprzez inwestycje w środki trwałe, na które powinno zostać przeznaczone co najmniej 80% kwoty pomocy. Środki można wykorzystać na zakup nowych maszyn i urządzeń, potrzebnych do prowadzenia działalności rolniczej lub przygotowania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie do sprzedaży.

Poznaj nasze kalkulatory nawozowe

Poza „Restrukturyzacją”, w pierwszym kwartale 2017 r. powinny ruszyć również nabory m.in. na: „Modernizację gospodarstw rolnych” obszar a,b,c, „Płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” oraz „Inwestycje w gospodarstwach położnych na obszarze Natura 2000”.
 
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

Składaj wniosek o zwrot akcyzy

Do końca sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym zużytym w gospodarstwie. Chodzi o paliwo zakupione w okresie od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 roku. W celu odzyskania części podatku należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

Dotacje i dopłaty

Koniec kwotowania produkcji mleka

1 kwietnia 2015 roku zniesiono w Unii Europejskiej tzw. kwoty mleczne, czyli "przydziały" na jego produkcję, które zostały wprowadzone w 1984 roku jako remedium na rosnącą nadpodaż mleka i produktów mlecznych.

Dotacje i dopłaty

Skorzystaj z dopłat do materiału siewnego w 2016 r.

W okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2016 r. w Agencji Rynku Rolnego można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Dotacje i dopłaty

Szykują się zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 23 Luty 2017
+1,3%
814
na targowiskach
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Dobre Miasto
poniedziałek, 27 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
7°C
4°C
min
11°C
max