Content

Newsy

Dotacje i dopłaty, Rośliny, Z kraju

Wysiew międzyplonu ścierniskowego w obszarach proekologicznych tylko do 20 sierpnia

Data2016-08-17 Ilość wyświetleń1353 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1697/gorczyca-biala-big_big.jpg
W dniu 20 sierpnia mija okres, w którym powinien nastąpić wysiew międzyplonu ścierniskowego w obszarach proekologicznych. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku z powodu złych warunków agrometeorologicznych rolnik powinien zmienić element proekologiczny zadeklarowany we wniosku o przyznanie płatności.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach płatności na zazielenienie, do obszarów proekologiczne (EFA) zalicza się m.in. grunty utworzone poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne - z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Jednocześnie, jak wskazuje ARiMR, mieszanek tych nie można utrzymywać jako uprawę w plonie głównym w kolejnym roku.

W myśl przepisów wysiew międzyplonu ścierniskowego w obszarach proekologicznych powinien nastąpić w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia i być utrzymany co najmniej do 1 października. Z kolei w przypadku międzyplonu ozimego siew powinien odbyć się w terminie od 1 lipca do 1 października, a uprawa powinna być utrzymana co najmniej do 15 lutego.

Czytaj także: Optymalnie zbilansowane nawożenie przedsiewne pozwala na uzyskanie dobrze wykształconego systemu korzeniowego

Warto pamiętać, iż w przypadku wystąpienia złych warunków agrometeorologicznych, uniemożliwiających wykonanie wysiewu międzyplonu ścierniskowego do dnia 20 sierpnia, rolnik może dokonać zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o przyznanie płatności np. na międzyplon ozimy, który należy wtedy wysiać w ww. terminie. Zmienić można również gatunek roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplony oraz działki, na których będą utrzymywane międzyplony zadeklarowane jako EFA.

W celu dostosowania wniosek o przyznanie płatności do nowej sytuacji i uniknięcia kar administracyjnych o wszelkich zmianach w omawianym zakresie należy poinformować kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

upload/art/1066/brodowska-marzena-news-01-09-2019r

Nawet do 100 tysięcy dofinansowania na inwestycje nawadniania w gospodarstwie rolnym

Przez ostatnie lata w wielu rejonach Polski rolnicy borykali się z deficytem wody, szczególnie w uprawach roślin bardzo intensywnych.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1073/brodowska-marzena-news-foto-15-09-2019r

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1117/news-1_1

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1072/img-1161

Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5

Wnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Żyto
czwartek, 20 Styczeń 2022
Ikonka Żyto
+3,8%
969
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Goleszów
piątek, 28 Styczeń 2022
-2°C
-5°C
min
1°C
max
0