Content

Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju, MRiRW

Zmiany w systemie wsparcia bezpośredniego

Data2016-12-17 Ilość wyświetleń2241 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1943/pieniadz21-big-1_big.jpg
Od 2017 r. zastosowanie będą miały nowe zasady w systemie płatności bezpośrednich. Najważniejsze zmiany dotyczą wsparcia związanego z produkcją.

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zmiany w systemie płatności bezpośrednich wprowadzono w zasadach przyznawania płatności w sektorze młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych.

Przy zachowaniu dotychczasowej koperty finansowej, w sektorze młodego bydła i krów zmniejszeniu, z 30 szt. do 20 szt., uległa maksymalna liczbę zwierząt, do których może zostać przyznana płatność. Jak argumentuje resort rolnictwa, zmiana ta ma pozwolić na skoncentrowanie wsparcia w gospodarstwach, w których sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza. W wyniku wprowadzanych regulacji stawka płatności do pierwszych 20 szt. zwierząt w stadzie wzrośnie, w przypadku ponad 80% rolników.

Jeśli chodzi o płatność do owiec, zgodnie z oczekiwaniami hodowców określono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia, który ustalono od 15 marca do 15 kwietnia w roku składania wniosków. Poza tym, uproszczono także procedurę ubiegania się o wsparcie w tym sektorze. Wprowadzono tzw. system bezwnioskowy, który ułatwi rolnikom ubieganie się o wsparcie, szczególnie gdy liczba zwierząt zgłaszanych do płatności jest duża.

Dotychczasową płatność do roślin wysokobiałkowych zastąpiono dwoma płatnościami: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno, a także do upraw paszowych. Zmiany mają pozytywnie wpłynąć na krajową produkcję białka roślinnego na pasze oraz lepsze wykorzystanie roślin wysokobiałkowych.

W przypadku płatności do roślin strączkowych na ziarno, będzie ona przysługiwała do upraw bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi. Płatność ta ma charakter degresywny, co oznacza, że wyższą stawką objęte zostanie pierwsze 75 ha upraw w gospodarstwie, a niższą powierzchnia powyżej 75 ha.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów dotyczących nawożenia i nawozów

Płatność do upraw paszowych ma przysługiwać do upraw roślin wykorzystywanych przede wszystkim do produkcji pasz objętościowych, w tym esparcety, koniczyny, komonicy, lędźwianu, lucerny, nostrzyka, seradeli i wyki. Uprawy zgłoszone do wsparcia nie będą mogły być przeznaczone na zielony nawóz. Płatność obejmie maksymalnie 75 ha upraw w gospodarstwie.

Od przyszłego roku dopłaty w sektorze buraków cukrowych będą przyznawane nie tylko do powierzchni upraw buraków kwotowych, ale do wszystkich buraków cukrowych. Zmiana spowodowana jest zniesieniem kwotowania produkcji cukru.

W sektorze owoców miękkich wsparcie będzie przysługiwało tylko do upraw truskawek (wyłączono z niego maliny).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

upload/art/1117/news-1_1

Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego - nabór wniosków od 25 maja

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia wysokie plony oraz dobrą jakość zarówno pod względem czystości jak i zdolności kiełkowania.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1066/brodowska-marzena-news-01-09-2019r

Nawet do 100 tysięcy dofinansowania na inwestycje nawadniania w gospodarstwie rolnym

Przez ostatnie lata w wielu rejonach Polski rolnicy borykali się z deficytem wody, szczególnie w uprawach roślin bardzo intensywnych.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1072/img-1161

Dopłata do wapna przy pH gleby ≤ 5,5

Wnioski w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać od 1 sierpnia br. Program dotyczy dofinansowania zakupu wapna przez rolników.

Dotacje i dopłaty
upload/art/1073/brodowska-marzena-news-foto-15-09-2019r

Dotacje dla rolników poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe

Rządowe wsparcie będzie przysługiwać rolnikom, którzy ponieśli w 2019 roku straty w uprawach z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
czwartek, 30 Wrzesień 2021
Ikonka Jęczmień
+1,7%
962
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Międzychód
poniedziałek, 18 Październik 2021
10°C
9°C
min
11°C
max
0