Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju, Rośliny

Zostały dwa miesiące na złożenie wniosku o dopłaty do materiału siewnego

Data2017-04-18 Ilość wyświetleń664 wyświetleń
Od stycznia trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dokumenty można składać w oddziałach Agencji Rynku Rolnego do 25 czerwca 2017 r.

W budżecie na bieżący rok na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zakupionego i wysianego/wysadzonego w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r. zarezerwowano 90,6 mln zł. W zależności od zainteresowania rolników kwota ta zostanie najpóźniej do końca września br. podzielona na grunty obsiane zbożami, mieszankami zbożowymi, mieszankami pastewnymi, roślinami strączkowymi i ziemniakami.

Biorąc pod uwagę, że zainteresowanie rolników tym rodzajem wsparcia będzie kształtowało się co najmniej na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku, można prognozować, że w 2017 roku stawki dopłat do 1 ha gruntów obsianych zbożami, mieszankami zbożowymi, mieszankami pastewnymi powinny oscylować w granicy 70 zł, z kolei w przypadku roślin strączkowych pomoc może sięgnąć ok. 110 zł, a dla ziemniaków – ok. 350 zł.

Zapoznaj się z naszymi poradamni dotyczącymi nawożenia zbóż i innych roślin uprawnych

Dokładna wysokość stawek dopłat obowiązujących w bieżącym roku zostanie podana w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do dnia 30 września 2017 r. Decyzje będą natomiast wydawane w okresie 60 dni od wejścia w życie przepisów tego rozporządzenia.

Wstępne założenia resortu rolnictwa wskazują, że obecny system dopłat do materiału siewnego powinien zostać utrzymany jeszcze przez 2 lata.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

Nowe działania w ramach PROW

W 2015 roku zostaną uruchomione kolejne działania (co najmniej 9) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W nowej perspektywie finansowej – 2014-2020 przeznaczono na ten program w Polsce 13,5 mld euro (środki unijne i krajowe).

Dotacje i dopłaty

W międzyplonie warto posiać mieszanki

Przed nami okres żniw, a zaraz po nich czas siewu poplonów. Zastanawiamy się jaki gatunek wysiać, tak aby zapewnić bioróżnorodność, zminimalizować straty składników pokarmowych poprzez erozję gleby

Dotacje i dopłaty

Skorzystaj z dopłat do materiału siewnego w 2016 r.

W okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2016 r. w Agencji Rynku Rolnego można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Dotacje i dopłaty

Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach OSN

Już od 10 lutego 2016 roku rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą (z wyłączeniem chowu i hodowli ryb oraz chowu i hodowli drobiu, powyżej 40 tys. stanowisk

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 22 Czerwiec 2017
-0,4%
583
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Radowo Małe
niedziela, 25 Czerwiec 2017
możliwe opady przelotne
16°C
13°C
min
19°C
max