Newsy

Dotacje i dopłaty, Z kraju, Rośliny

Zostały dwa miesiące na złożenie wniosku o dopłaty do materiału siewnego

Data9 dni temu Ilość wyświetleń459 wyświetleń

Od stycznia trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dokumenty można składać w oddziałach Agencji Rynku Rolnego do 25 czerwca 2017 r.

W budżecie na bieżący rok na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zakupionego i wysianego/wysadzonego w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r. zarezerwowano 90,6 mln zł. W zależności od zainteresowania rolników kwota ta zostanie najpóźniej do końca września br. podzielona na grunty obsiane zbożami, mieszankami zbożowymi, mieszankami pastewnymi, roślinami strączkowymi i ziemniakami.

Biorąc pod uwagę, że zainteresowanie rolników tym rodzajem wsparcia będzie kształtowało się co najmniej na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku, można prognozować, że w 2017 roku stawki dopłat do 1 ha gruntów obsianych zbożami, mieszankami zbożowymi, mieszankami pastewnymi powinny oscylować w granicy 70 zł, z kolei w przypadku roślin strączkowych pomoc może sięgnąć ok. 110 zł, a dla ziemniaków – ok. 350 zł.

Zapoznaj się z naszymi poradamni dotyczącymi nawożenia zbóż i innych roślin uprawnych

Dokładna wysokość stawek dopłat obowiązujących w bieżącym roku zostanie podana w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do dnia 30 września 2017 r. Decyzje będą natomiast wydawane w okresie 60 dni od wejścia w życie przepisów tego rozporządzenia.

Wstępne założenia resortu rolnictwa wskazują, że obecny system dopłat do materiału siewnego powinien zostać utrzymany jeszcze przez 2 lata.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Dotacje i dopłaty

GUS: Unijne dopłaty zmieniły polską wieś.

Przeciętny miesięczny dochód gospodarstw domowych rolników wynosi ponad 5 tys. zł. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że polscy rolnicy osiągają aż o 755 zł wyższe dochody od ...

Dotacje i dopłaty

Szykują się zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Dotacje i dopłaty

Złóż wniosek o dopłaty do ARR

Jeszcze tylko do 25 czerwca 2014 r. można składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych oraz ziemniaków.

Dotacje i dopłaty

Pomoc dla rolników gospodarujących w górach

16 października rozpoczną się wypłaty pieniędzy dla rolników gospodarujących na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (OWN)

Dotacje i dopłaty

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,5%
742
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Leszno
czwartek, 27 Kwiecień 2017
umiarkowane zachmurzenie
5°C
0°C
min
11°C
max