Content

Newsy

MRiRW, Z kraju, Rośliny oleiste

MRiRW o neonikotynoidach

Data2017-06-24 Ilość wyświetleń1519 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/2327/rzepak57-big-big_big.jpg
Kwestia zapraw neonikotynoidowych w kontekście ich oddziaływania na pszczoły stanowi coraz większe źródło nieporozumień między rolnikami zajmującymi się produkcją rzepaku, a obrońcami zwierząt. Stanowisko zarówno jednych jak i drugich wydaje się bowiem dość zasadne.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna substancje czynne z grupy neonikotynoidów były jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania szkodników rzepaku. Unia Europejska wprowadziła jednak ograniczenia stosowania tych środków ochrony roślin, ze względu na podejrzenie szkodliwego oddziaływania na pszczoły. Należy przy tym zaznaczyć, iż badania dotyczące wpływu tych związków na zapylacze prowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wciąż trwają, a na ostateczne wyniki można liczyć dopiero pod koniec listopada bieżącego roku.
 
Budzi to spore zaniepokojenie Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB), który w liście otwartym z dnia 19 czerwca do działaczy Greenpeace sugeruje, że w związku z ich działaniami resort rolnictwa odmówił KZPRiRB stosowania neonikotynoidów na terenie Polski.
 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnosząc się do wypowiedzi Prezesa KZPRiRB uzasadnił, że żadne działania organizacji nie miały wpływu na decyzję ministerstwa o zakazie stosowania tych środków, gdyż podobne zostały wydane także w 2015 i 2016 r. A sugerowano się jedynie prawem unijnym i trwającą oceną EFSA.

Zobacz jak kształtują się aktualne notowania nasion rzepaku
 
Jednocześnie resort wyjaśnił, że istnieje 10 innych nalistnych środków ochrony rzepaku. Ponadto Polska jako pierwsza w UE dopuściła do obrotu zaprawę nasienną z grupy innej niż neonikotynoidowa, która zwalcza pchełkę rzepakową, pchełkę ziemną, śmietkę kapuścianą i gnatarza rzepakowca. Wprawdzie ze względu na późne wydanie zezwolenia preparatu tego jest mało na rynku, ale w przyszłym roku nie powinno być problemu z jego dostępnością.
 
Warto podkreślić, że podobne ograniczenia stosowania neonikotynoidów obowiązują we: Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Holandii i Belgii.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

MRiRW

upload/art/238/news-ak-2014-06-08-big

Warunki stosowania środków ochrony roślin – nowe Rozporządzenie MRiRW

Każdy, kto stosuje środki ochrony roślin, powinien uwzględniać warunki w jakich dopuszcza się ich stosowanie. Zapisy te reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 roku, które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw

MRiRW
upload/art/531/news-2015-12-13

Wymogi dot. środków ochrony roślin

Od dnia 26 listopada 2016 roku wymóg ten dotyczy również osoby sprzedające środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych.

MRiRW
upload/art/1245/fot-m-haliniarz

Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 21 Październik 2021
Ikonka Pszenica
+1,7%
1091
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Dębowa Kłoda
piątek, 22 Październik 2021
9°C
7°C
min
12°C
max
0