Content

Newsy

MRiRW, Zboża

Posiedzenie Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej

Data2014-04-30 Ilość wyświetleń1759 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/12/07_big.jpg
Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk wziął udział w IV Posiedzeniu Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej Platformy Partnerstwa, które odbyło się z inicjatywy ambasady.

Przed posiedzeniem odbyło się spotkanie wiceministra Tadeusza Nalewajka z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Kazachstanu Erikiem Utembajewem.

Podsekretarz stanu podkreślił, że Polska przywiązuje szczególną wagę do kontaktów dwustronnych z Kazachstanem w dziedzinie rolnictwa i jest zainteresowana zwiększeniem wzajemnej wymiany handlowej towarami rolnymi. W tej kwestii ważne jest między innymi jak najszybsze dopuszczenie wwozu do Republiki Kazachstanu oraz tranzytu przez jej terytorium polskiego bydła, a także pozytywna decyzja Kazachstanu w sprawie wznowienia importu z Polski świń, mięsa wieprzowego i produktów mięsa wieprzowego. Wiceminister wyraził również nadzieję na przyspieszenie przez stronę kazachską prac nad podpisaniem z Polską Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii.

Ambasador Utembajew zapewnił, że obecnie trwają w Kazachstanie wewnętrzne konsultacje mające na celu pozytywne rozwiązanie ww. spraw. Podkreślił, że jego kraj jest bardzo zainteresowany polskim doświadczeniem w obszarze rolnictwa i dlatego też planowane są działania mające na celu utworzenie na terytorium Kazachstanu klastrów rolno-żywnościowych z udziałem polskich przedsiębiorstw. E. Utembajew widzi potrzebę tworzenia przedsiębiorstw typu joint venture z udziałem polskiego kapitału i technologii, w tym m.in. w produkcji rolno-spożywczej. Przekazał też zaproszenie do złożenia wizyty w Republice Kazachstanu.

Podczas IV posiedzenia Rady ds. Współpracy i Rozwoju Kazachstańsko-Polskiej Platformy Partnerstwa omówione zostały perspektywy współpracy gospodarczej między Kazachstanem a Polską, w tym wzajemnych inwestycji kapitałowych, handlu i współpracy regionalnej oraz innowacji i nowych technologii, m.in. w obszarze rolnictwa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele nauki, biznesu i polityki. Wiceminister T. Nalewajk przedstawił aktualny stan relacji dwustronnych z Kazachstanem w obszarze rolnictwa. Zauważył, że dzięki aktywnej i rozwijającej się dwustronnej współpracy, Kazachstan może stać się dla polskich towarów, w tym także rolno-spożywczych, pomostem na rynki krajów Unii Celnej, ale również do innych państw regionu. Podobną rolę, zdaniem podsekretarza stanu, może pełnić Polska dla kazachskich towarów, w odniesieniu do dostępu do rynków krajów UE. Wiceminister podkreślił, że polska żywność jest zdrowa, bezpieczna i charakteryzuje się wysoką jakością, docenianą przez konsumentów, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w innych krajach. Zaznaczył również, że resort rolnictwa jest gotowy i chętny do przekazywania doświadczeń i wiedzy eksperckiej w obszarze rolnictwa. Wyraził nadzieję, że odbywające się regularnie posiedzenia Rady, będą miały istotne znaczenie w identyfikowaniu nowych obszarów współpracy, co pozwoli w przyszłości na zintensyfikowanie wzajemnie korzystnych kontaktów biznesowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

MRiRW

upload/art/531/news-2015-12-13

Wymogi dot. środków ochrony roślin

Od dnia 26 listopada 2016 roku wymóg ten dotyczy również osoby sprzedające środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych.

MRiRW
upload/art/238/news-ak-2014-06-08-big

Warunki stosowania środków ochrony roślin – nowe Rozporządzenie MRiRW

Każdy, kto stosuje środki ochrony roślin, powinien uwzględniać warunki w jakich dopuszcza się ich stosowanie. Zapisy te reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 roku, które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw

MRiRW
upload/art/1245/fot-m-haliniarz

Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

MRiRW

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Żyto
czwartek, 8 Kwiecień 2021
Ikonka Żyto
+0,1%
687
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Skoroszyce
sobota, 17 Kwiecień 2021
3°C
2°C
min
4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.