Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Analiza zaopatrzenia w nawozy mineralne w lutym 2015 r. z podziałem na województwa

Data2015-04-12 Ilość wyświetleń1541 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/693/amofoska_big.jpg
Jak wskazuje analiza rynku nawozów mineralnych przeprowadzona przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w lutym 2015 r. stan zaopatrzenia w nawozy w poszczególnych województwach był zróżnicowany.

Dobry lub wystarczający stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono w województwie podkarpackim, dolnośląskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W województwie lubuskim nie występował superfosfat pojedynczy granulowany, a w pomorskim dostawy  siarczanu potasu były realizowane na życzenie rolnika w ciągu kilku dni. Na Mazowszu z zakupem większości nawozów nie było problemu. W punktach sprzedaży brakowało jednak superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu i amofoski.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zaopatrzenie w dolomit mielony, superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 6:20:30, wapno węglanowe 50%, sól potasową było dobre, z kolei średnia dostępność charakteryzowała polifoskę 8:24:24, wapno magnezowo tlenkowe 50% i amofoskę. W omawianym województwie brakowało natomiast superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu i wapna tlenkowego CaO min. 80%.

Zapoznaj się z gamą nawozów azotowych z siarką

W województwie łódzkim większość zaopatrzenie w większość nawozów azotowych było dobre lub wystarczające. Jedynie dostępność siarczanu potasu,  polifoski 4:12:32  i amofoski oraz nawozów wapniowych określono jako dostateczną.

W Małopolsce nie brakowało nawozów azotowych oraz polifoski 8:24:24 i 6:20:30 i  soli potasowej, a także superfosfatu pojedynczego granulowanego i superfosfatu wzbogaconego 40%. Dostępność nawozów wapniowych i siarczanu potasu była natomiast słaba.
 
W województwie opolskim w sprzedaży była wystarczająca ilość soli potasowej, polifoski 8:24:24 i polifoski 6:20:30. W przypadku superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32 i amofoski były one sprowadzane na zamówienie. Na rynku brakowało siarczanu potasu i superfosfatu pojedynczego granulowanego.

W województwie podlaskim odnotowano niedobory w zaopatrzeniu w superfosfat wzbogacony 40% oraz  polifoskę 4:12:32  i amofoskę. W ofercie brakuje również siarczanu potasu. Podobnie ma się sytuacja w województwie śląskim, gdzie również stwierdzono braki w dostępności siarczanu potasu (sprowadzany na zamówienie). Poza tym rolnicy gospodarujący w tym regionie mieli problem z zakupem superfosfatu pojedynczego granulowanego i polifoski 4:12:32.

Zajrzyj do poradnika nawożenia


W województwie świętokrzyskim dostępność nawozów wapniowych oraz azotowych, superfosfatu pojedynczego granulowanego, solil potasowej i polifoski 8:24:24 i 6:20:30 była dobra. Zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 oraz superfosfat wzbogacony 40% oceniono jako słabe. Na rynku brakowało natomiast amofoski i siarczanu potasu.

W Wielkopolsce zaopatrzenie w nawozybyło zadowalające, choć stwierdzono okresowe braki w dostawach. Jak wskazuje Beata Filipiak, w lutym br. superfosfat pojedynczy granulowany występował w 60% punktów sprzedaży, a polifoska i amofoska w 80%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1245/fot-m-haliniarz

Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Nawozy
upload/art/1252/zdjecie-artykul-marzec

Jak zatrzymać azot na polu?

Azot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nawozy
upload/art/1256/zdjecie-news-marzec

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom

Nadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Nawozy
upload/art/1237/fot-m-haliniarz

Azot na start!

Azot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
czwartek, 8 Kwiecień 2021
Ikonka Pszenżyto
+1%
810
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Turek
sobota, 17 Kwiecień 2021
7°C
4°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.