Content
Newsy
Nawozy, Z kraju
Ciąg dalszy wzrostu cen nawozów mineralnych


do ulubionych
z ulubionych

Grudzień ubiegłego roku odznaczył się zwyżką cen o 1,1%, a zatem minimalnie mniejszy niż miesiąc wcześniej. Zwyżki odnosiły się przede wszystkim do nawozów azotowych. W tym czasie największy wzrosty odnotowano wobec mocznika o 2,5%. Podrożał również saletrzak o 2%.
Dowiedz się więcej o jęczmieniu jarym
W związku z tym, w omawianym czasie ceny nawozów mineralnych były o 4% większe niż w roku poprzednim, przy czym największa zwyżka odnosi się do fosforanu amonu – 6,9%.
Niemniej jednak, w następnych miesiącach popyt na nawozy mineralne będzie stopniowo wzrastać, a to z kolei oznacza ich większe ceny z uwagi na przygotowania do nowego sezonu. Jak zauważa Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego, taki stan rzeczy może wynikać z rosnących cen nawozów na świecie. Dlatego też w obrębie roku nawozy mineralne na świecie podrożały o 20%.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Nawozy

Zużycie nawozów wapniowych w roku gospodarczym 2018/19
dr hab. Monika TabakChoć w trakcie ostatnich latach widoczna jest pewna poprawa, średnie dawki wapna są zbyt małe w stosunku do potrzeb wynikających ze stopnia zakwaszenia gleb kraju.

Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).

Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!
doradca nawozy.euRzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Co się dzieje z azotem nawozowym w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot obecny w glebie, pochodzący między innymi z nawozów, pełni kluczową rolę produkcyjną w rolnictwie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max