Content
Newsy
Nawozy, Z kraju
Mniejsze zużycie nawozów mineralnych


do ulubionych
z ulubionych

W odniesieniu do roku wcześniejszego w największym stopniu zmalało zużycie nawozów azotowych – o 15,8% do 67,7 kg/ha. Taki stan rzeczy był ściśle związany wystąpieniem suszy obejmującej spory obszar Polski,a także wprowadzonymi regulacjami dotyczącymi ich stosowania.
Dowiedz się więcej o pszenicy jarej
Ponadto w przeliczeniu na 1 ha UR zastosowano 23,4 kg nawozów fosforowych i 38,7 kg nawozów potasowych, a więc więcej niż przed rokiem odpowiednio 1,3% i 1,6%. W gospodarstwach rolnych wraz ze zwiększeniem użytkowanych gruntów notowano wyższe zużycie nawozów. Zużycie nawozów większe od przeciętnej krajowej zaobserwowano we wszystkich grupach obszarowych gospodarstw powyżej 20 ha UR. Za to największe zużycie notuje się w gospodarstwach wielkoobszarowych od 500 do 1000 ha – 177,6 kg NPK/ha UR.
Zużycie nawozów wapniowych w omawianym sezonie minimalnie się zwiększyło i wyniosło 821 tys. ton. Tak samo jak w przypadku nawozów NPK zużycie nawozów wapniowych zwiększa się wraz ze wzrostem obszaru użytków rolnych w gospodarstwie. Największą, czyli blisko 2,5-krotny zwyżkę do 133,4 kg CaO/ha UR odnotowano także w gospodarstwach wielkoobszarowych o powierzchni powyżej 1000 ha użytków rolnych.
Zużycie nawozów naturalnych pozostało na niezmiennym poziomie. Poza tym, minimalnie zmalało jedynie zużycie obornika do 43,8 mln ton. Zużycie gnojówki i gnojowicy pozostało bez większych zmian i wyniosło odpowiednio 7 mln m3 i blisko 14 mln m3.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Nawozy

Zużycie nawozów wapniowych w roku gospodarczym 2018/19
dr hab. Monika TabakChoć w trakcie ostatnich latach widoczna jest pewna poprawa, średnie dawki wapna są zbyt małe w stosunku do potrzeb wynikających ze stopnia zakwaszenia gleb kraju.

Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!
doradca nawozy.euRzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Co się dzieje z azotem nawozowym w glebie?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot obecny w glebie, pochodzący między innymi z nawozów, pełni kluczową rolę produkcyjną w rolnictwie.

Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max