Content
Newsy
Nawozy, Z kraju
Mniejsze zużycie nawozów mineralnych


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

W odniesieniu do roku wcześniejszego w największym stopniu zmalało zużycie nawozów azotowych – o 15,8% do 67,7 kg/ha. Taki stan rzeczy był ściśle związany wystąpieniem suszy obejmującej spory obszar Polski,a także wprowadzonymi regulacjami dotyczącymi ich stosowania.
Dowiedz się więcej o pszenicy jarej
Ponadto w przeliczeniu na 1 ha UR zastosowano 23,4 kg nawozów fosforowych i 38,7 kg nawozów potasowych, a więc więcej niż przed rokiem odpowiednio 1,3% i 1,6%. W gospodarstwach rolnych wraz ze zwiększeniem użytkowanych gruntów notowano wyższe zużycie nawozów. Zużycie nawozów większe od przeciętnej krajowej zaobserwowano we wszystkich grupach obszarowych gospodarstw powyżej 20 ha UR. Za to największe zużycie notuje się w gospodarstwach wielkoobszarowych od 500 do 1000 ha – 177,6 kg NPK/ha UR.
Zużycie nawozów wapniowych w omawianym sezonie minimalnie się zwiększyło i wyniosło 821 tys. ton. Tak samo jak w przypadku nawozów NPK zużycie nawozów wapniowych zwiększa się wraz ze wzrostem obszaru użytków rolnych w gospodarstwie. Największą, czyli blisko 2,5-krotny zwyżkę do 133,4 kg CaO/ha UR odnotowano także w gospodarstwach wielkoobszarowych o powierzchni powyżej 1000 ha użytków rolnych.
Zużycie nawozów naturalnych pozostało na niezmiennym poziomie. Poza tym, minimalnie zmalało jedynie zużycie obornika do 43,8 mln ton. Zużycie gnojówki i gnojowicy pozostało bez większych zmian i wyniosło odpowiednio 7 mln m3 i blisko 14 mln m3.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Nawozy

Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika
dr hab. Małgorzata HaliniarzReforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Jak zatrzymać azot na polu?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom
dr hab. Monika SkowrońskaNadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenica
czwartek, 8 Kwiecień 2021


-0,7%
980zł
na targowiskach

Nawożenie upraw
Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Padew Narodowa
piątek, 2 Kwiecień 2021
6°C
3°C
min
min
10°C
max
max