Content
Newsy
Nawozy, Nawożenie, Z kraju
Nawożenie naturalne tylko do końca listopada


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Pomimo, iż do terminu, w którym upływa czas na zakończenie stosowania nawozów naturalnych pozostało jeszcze kila dni, warto zwrócić uwagę, iż tego typu nawozów w ogóle nie należy stosować podczas opadów deszczu, na glebach zalanych wodą lub przykrytych śniegiem, a także zamarzniętych do głębokości 30 cm. W przypadku płynnych nawozów naturalnych, takich jak gnojowica, czy gnojówka nawożenia nie należy przeprowadzać na glebach pozbawionych okrywy roślinnej, a także położonych na stokach o nachyleniu przekraczającym 10 proc.
W ocenie ekspertów, najlepszym terminem dla aplikacji obornika jest jesień, gdyż ma on wtedy szansę by dobrze rozłożyć się w glebie do wiosny. Pełną dawkę obornika najlepiej zatem zastosować teraz, pod orkę zimową. Termin jesienny jest również najlepszy do stosowania obornika na użytkach zielonych oraz na wieloletnich uprawach polowych.
Porozmawiajmy o uprawie roślin. Zapraszamy na czat z ekspertem w najbliższy wtorek, 22 listopada br., o godzinie 18:00
W terminie wiosennym, do nawożenia przedsiewnego roślin, warto natomiast zastosować gnojowicę i gnojówkę. Jak zalecają specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, działanie tych dwóch nawozów jest dużo szybsze, z uwagi na fakt, że większość substancji nawozowych znajduje się w formie mineralnej.
W tym miejscu należy również podkreślić, iż nawozy naturalne przez cały rok można stosować w uprawach pod osłonami (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033).
Korzyści wynikające z zastosowania nawozów mineralnych
Nawozy naturalne dostarczają ważnych mikroelementów w glebie. Nawożenie nawozami naturalnymi ma także na celu podwyższenie zawartości próchnicy oraz minimalizację procesu zakwaszenia gleby. Wykorzystanie nawozów naturalnych przyczynia się więc do uzyskania wyższej wydajności gleby, a przez to do większych zbiorów.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Nawozy

Jak obliczyć dawkę azotu?
dr hab. Małgorzata HaliniarzWarunkiem efektywnego wykorzystania azotu przez rośliny uprawne jest właściwe jego dawkowanie.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Żyto
czwartek, 25 Luty 2021


-0,4%
668zł
na targowiskach

Nawożenie upraw
Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Malbork
niedziela, 7 Marzec 2021
0°C
-2°C
min
min
2°C
max
max