Content
Newsy
Nawozy, Z kraju, Nawożenie
Niski popyt sprzyjał spadkom cen nawozów


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Według danych zebranych przez Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w listopadzie 2015 r. zainteresowanie zakupem nawozów mineralnych było relatywnie małe. Skutkowało to kolejną obniżką cen, która w skali miesiąca wyniosła 0,4%. Najbardziej znaczące spadki związane były z superfosfatem prostym, który potaniał o 1,8%. Warto tu jednak również wymienić saletrzak i saletrę amonową, w przypadku których obniżki sięgnęły 0,8% i 0,6%.
Zdaniem ekspertów IERiGŻ, w kolejnych miesiącach należy spodziewać się względnie stabilnej sytuacji cenowej na rynku nawozów mineralnych, choć zwyżki mogą pojawić się wraz z rozpoczęciem sezonu zakupowego. Pro-spadkowy czynnik stanowi niski poziom cen nawozów w handlu światowym, który powinien stabilizować ceny w kraju.
W jedenastym miesiącu u.br. odnotowano poprawę relacji cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Zakup 1 kg NPK równoważyła wartość 5,6 kg pszenicy, a zatem o 0,2 kg ziarna mniej w porównaniu do października 2015 r. Pod tym względem, najmniej należało zapłacić za sól potasową (równowartość 4,2 kg pszenicy), a najwięcej za superfosfat prosty (6,8 kg pszenicy).
W omawianym czasie względnie stabilnie kształtowałe się ceny nawozów wapniowych, które w listopadzie u.br. spadły o 0,3% względem października.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Nawozy

Jak obliczyć dawkę azotu?
dr hab. Małgorzata HaliniarzWarunkiem efektywnego wykorzystania azotu przez rośliny uprawne jest właściwe jego dawkowanie.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.

Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?
dr hab. Monika SkowrońskaStraty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenżyto
czwartek, 25 Luty 2021

+0,9%
778zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Babiak
poniedziałek, 1 Marzec 2021
4°C
0°C
min
min
8°C
max
max