Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Stan zaopatrzenia w nawozy mineralne w czerwcu 2015 r. z podziałem na województwa

Data2015-07-29 Ilość wyświetleń1539 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/911/polifoska-m-big_big.jpg
Jak wynika z analizy rynku nawozów mineralnych przeprowadzonej przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w czerwcu 2015 r. tylko w sześciu województwach stan zaopatrzenia w nawozy mineralne określono jako dobry lub wystarczający.

W szóstym miesiącu 2015 r. generalnie dobre lub wystarczające zaopatrzenie w nawozy odnotowano w województwach: dolnośląskim, lubelskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W województwie lubuskim w dalszym ciągu zaobserwowano problemy z dostępnością superfosfatu pojedynczego granulowanego. Na Mazowszu zaopatrzenie w większość nawozów było dobre, choć jak zauważa Beata Filipiak zainteresowanie zakupem było słabe. W punktach skupu brakowało jednak superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu i amofoski.
 
Zapoznaj się z gamą nawozów wieloskładnikowych

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zaopatrzenie w nawozy azotowe, wapno węglanowe 50%, Wap Mag, w superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoski i amofoskę było dobre, a w dolomit mielony, siarczan potasu średnie. Znacznie ograniczona była natomiast dostępność superfosfatu pojedynczego granulowanego, wapna tlenkowego CaO min. 80% i wapna magnezowo-tlenkowego 50.

W województwie łódzkim nie brakowało nawozów azotowych. Jako średnią oceniono dostępność saletrzaka, soli potasowej, polifoski 6:20:30, a jako dostateczną nawozów fosforowych, polifoski 8:24:24 i polifoski 4:12:32. Słabe i bardzo słabe było zaopatrzenie w nawozy wapniowo-magnezowe, siarczan potasu, nawozy wapniowe i amofoskę.

W Małopolsce nie było problemów z nabyciemnawozów azotowych, soli potasowej oraz polifoski 8:24:24 i polifoski 6:20:30. Wystarczający poziom zaopatrzenia cechował superfosfat pojedynczy granulowany i superfosfat wzbogacony, a słaby nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe.

Na Opolszczyźnie dostępność nawozów azotowych, soli potasowej, polifoski 8:24:24 i polifoski 6:20:30 była wystarczająca. Na zamówienie sprowadzano superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Brakowało natomiast siarczanu potasu, a także superfosfatu pojedynczego granulowanego.

Zajrzyj do poradnika nawożenia

W województwie podlaskimw magazynach zgromadzono wystarczające ilości nawozów azotowych, soli potasowej, superfosfatu pojedynczego granulowanego i polifoski 8:24:24 oraz 6:20:30. Z kolei niedobory występowały w stosunku do superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32 i amofoski.

Na terenie województwa śląskiego zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoski 8:24:24 i 6:20:30 oraz amofoskę uznano jako wystarczające. Na zamówienie sprowadzono siarczan potasu. Jako niedostateczną oceniono dostępność superfosfatu pojedynczego granulowanego, polifoski 4:12:32 oraz nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych.

W województwie świętokrzyskim słabe było zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 i superfosfat wzbogacony 40%. W punktach sprzedaży brakowało też amofoski i siarczanu potasu.

W Wielkopolsce występowały okresowe braki dostępności nawozów wapniowych, które uzupełniano jednak w przeciągu 1-4 tygodni. W 40% punktów sprzedaży dostępny był superfosfat pojedynczy granulowany, a w 80% siarczan potasu.
 
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy
upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Jęczmień
905
/images/notowania/box/stale.png
na targowiskach
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Stare Bogaczowice
poniedziałek, 26 Lipiec 2021
21°C
16°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.