Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w III kwartale 2015 r.

Data2015-10-23 Ilość wyświetleń1653 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1090/amofoska_big.jpg
W trzecim kwartale bieżącego roku generalnie jako wystarczające oceniono zaopatrzenie w nawozy w sześciu z szesnastu województw w Polsce. Te województwa to: lubelskie, podkarpackie, lubuskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie, gdzie dostawy siarczanu realizowane były na życzenie rolnika w ciągu kilku dni.

Jak wynika z analizy sytuacji na rynku nawozów mineralnych przeprowadzonej przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w Q3 2015 r. zaopatrzenie w nawozy azotowe i fosforowe w województwie mazowieckim było dobre, choć zainteresowanie ich kupnem oceniono jako słabe. W wielu punktach sprzedaży brakowało superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu i amofoski. W przypadku nawozów wieloskładnikowych zaopatrzenie było dobre.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zaopatrzenie w nawozy azotowe, Wap Mag, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową i polifoskę było dobre. Dostępność wapna tlenkowego CaO min. 80%, siarczanu potasu i amofoski oceniono jaką średnią, a superfosfatu pojedynczego granulowanego, wapna magnezowo-tlenkowego 50% jako słabą.

Porównaj nawozy i wybierz najlepszy dla siebie

W województwie łódzkim zaopatrzenie w nawozy było zróżnicowane. Saletra amonowa występowała w 94% punktów sprzedaży, a siarczan potasu, nawozy wapniowe i amofoska w odpowiednio: 24%, 20% i 14% punktów. Średnie było zaopatrzenie w saletrzak (89% punktów sprzedaży), mocznik (87% punktów), sól potasową (73%) i polifoskę 6:20:30 (79% punktów). W opinii Beaty Filipiak, jako dostateczne należy ocenić zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany (49% punktów) i polifoskę 8:24:24 (67% punktów).

Dobre zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany sól potasową oraz polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 odnotowano wwojewództwie małopolskim. Wystarczająca dostępność związana była z superfosfatem wzbogaconym, a słaba z nawozami wapniowymi i polifoską 4:12:32. W Małopolsce brakowało amofoski.

Zaopatrzenie w nawozy azotowew województwie opolskim było wystarczające. Na rynku nie brakowało również soli potasowej, a także polifoski 8:24:24 i polifoski 6:20:30. Na zamówienie sprowadzono superfosfat wzbogacony 40%  oraz polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Na Opolszczyźnie brakowało natomiast siarczanu potasu i superfosfatu pojedynczego.

W województwie podlaskim dobre zaopatrzenie cechowało nawozy azotowe, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany oraz polifoskę 8:24:24 i 6:20:30. W regionie nie brakowało również nawozów wapniowych. Niedobory występowały w zaopatrzeniu w superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. W ofercie brakowało siarczanu potasu.

Zapoznaj się z charakterystyką nawozów wieloskładnikowych

Na terenie województwa śląskiego zaobserwowano niedobory siarczanu potasu, superfosfatu pojedynczego granulowanego, polifoski 4:12:32, a także nawozów wapniowych i wapniowo magnezowych. Stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 i amofoskę był z kolei wystarczający.

Z badań przeprowadzonych przez Beatę Filipiak wynika, iż zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30, a także nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe w województwie świętokrzyskim było dobre. W magazynach brakowało polifoski 4:12:32, superfosfatu wzbogaconego 40%, amofoski i siarczanu potasu.

W Wielkopolsce zaopatrzenie w większość nawozów było zadowalające. Okresowe braki uzupełniano w ciągu 1-4 tygodni. Superfosfat pojedynczy granulowany występował w 60% punktów zaopatrzenia, a siarczan potasu i nawozy wapniowe w 80% punktów.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy
upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Owies
+0,3%
730
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Mykanów
niedziela, 25 Lipiec 2021
23°C
17°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.