Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w kwietniu 2016 r.

Data2016-06-08 Ilość wyświetleń1445 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1558/amfoska_1_big.jpg
W kwietniu br. jako dobre lub wystarczające stwierdzono zaopatrzenie w nawozy mineralne w połowie województw w Polsce, tj. podkarpackim, dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.

Jak wskazuje Beata Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w województwie kujawsko-pomorskim zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową oraz polifoskę 6:20:30 i 4:12:32 było dobre. Jako średnią oceniono dostępność siarczanu potasu, polifoski 8:24:24, a także amofoski, natomiast słaby był stan zaopatrzenia w superfosfat pojedynczy granulowany i wapno tlenkowe min. 80%.
 
W województwie łódzkim nie brakowało tylko nawozów azotowych, które występowały w 94-97% punktów sprzedaży. Ponad 80% punktów oferowało sól potasową, a 74% podmiotów - polifoskę 6:20:30. Tylko w nieco ponad połowie punktów sprzedawano polifoskę 8:24:24 i 4:12:32. Jako słabe należy natomiast ocenić zaopatrzenie w nawozy fosforowe (35-39% punktów) i siarczan potasu (29%). Bardzo słaba była dostępność nawozów wapniowych (23%) i amofoski (12%).

Na Mazowszuzaopatrzenienawozy wieloskładnikowe było dobre, lecz wysokie ceny spowodowały niskie zainteresowanie ich zakupem. Stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i fosforowe oszacowano jako dobry, z kolei superfosfat pojedynczy granulowany i siarczan potasu występowały w 66% punktów sprzedaży. Brakowało amofoski i superfosfatu wzbogaconego.
 
Poznaj paletę nawozów azotowych

Badania przeprowadzone przez Beatę Filipiak wskazują, iż w województwie małopolskimdobre było zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 8:24:24. Jako wystarczającą określono dostępność superfosfatu pojedynczego granulowanego i polifoski 6:20:30, a jako słabą - superfosfatu wzbogaconego 40% i nawozów wapniowych. Najgorzej wyglądała sytuacja w przypadku siarczanu potasu i amofoski. Na rynku brakowało również polifoski 4:12:32.
 
Na Opolszczyźnie wystarczające zaopatrzenie cechowało saletrę amonową, mocznik, a także sól potasową i polifoskę 8:24:24 oraz 6:20:30. Na zamówienie sprowadzano superfosfat wzbogacony 40%, amofoskę, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i nawozy wapniowe. W ofercie brakowało siarczanu potasu.
 
W województwie podlaskim występowały niedobory w zaopatrzeniu w superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Tak jak w woj. opolskim braki odnotowano względem siarczanu potasu.
 
W województwie śląskim zaopatrzenie w nawozy azotowe oraz superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 8:24:24, 6:20:30 i nawozy wapniowe było wystarczające. W sprzedaży nie występował siarczanu potas, a na zamówienie sprowadzono m.in. superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
Dowiedz się więcej o amfosce 5-10-25 z borem

W świętokrzyskim występowały braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Słabe było również zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 oraz superfosfat wzbogacony. Zaopatrzenie w nawozy azotowe, wapniowe i wapniowo magnezowe określono jako dobre.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy
upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy
upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Żyto
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Żyto/images/notowania/box/spadek.png
-0,8%
716
na targowiskach
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Końskie
sobota, 24 Lipiec 2021
21°C
17°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.