Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w kwietniu 2016 r.

Data2016-06-08 Ilość wyświetleń1408 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1558/amfoska_1_big.jpg
W kwietniu br. jako dobre lub wystarczające stwierdzono zaopatrzenie w nawozy mineralne w połowie województw w Polsce, tj. podkarpackim, dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.

Jak wskazuje Beata Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w województwie kujawsko-pomorskim zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową oraz polifoskę 6:20:30 i 4:12:32 było dobre. Jako średnią oceniono dostępność siarczanu potasu, polifoski 8:24:24, a także amofoski, natomiast słaby był stan zaopatrzenia w superfosfat pojedynczy granulowany i wapno tlenkowe min. 80%.
 
W województwie łódzkim nie brakowało tylko nawozów azotowych, które występowały w 94-97% punktów sprzedaży. Ponad 80% punktów oferowało sól potasową, a 74% podmiotów - polifoskę 6:20:30. Tylko w nieco ponad połowie punktów sprzedawano polifoskę 8:24:24 i 4:12:32. Jako słabe należy natomiast ocenić zaopatrzenie w nawozy fosforowe (35-39% punktów) i siarczan potasu (29%). Bardzo słaba była dostępność nawozów wapniowych (23%) i amofoski (12%).

Na Mazowszuzaopatrzenienawozy wieloskładnikowe było dobre, lecz wysokie ceny spowodowały niskie zainteresowanie ich zakupem. Stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i fosforowe oszacowano jako dobry, z kolei superfosfat pojedynczy granulowany i siarczan potasu występowały w 66% punktów sprzedaży. Brakowało amofoski i superfosfatu wzbogaconego.
 
Poznaj paletę nawozów azotowych

Badania przeprowadzone przez Beatę Filipiak wskazują, iż w województwie małopolskimdobre było zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 8:24:24. Jako wystarczającą określono dostępność superfosfatu pojedynczego granulowanego i polifoski 6:20:30, a jako słabą - superfosfatu wzbogaconego 40% i nawozów wapniowych. Najgorzej wyglądała sytuacja w przypadku siarczanu potasu i amofoski. Na rynku brakowało również polifoski 4:12:32.
 
Na Opolszczyźnie wystarczające zaopatrzenie cechowało saletrę amonową, mocznik, a także sól potasową i polifoskę 8:24:24 oraz 6:20:30. Na zamówienie sprowadzano superfosfat wzbogacony 40%, amofoskę, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i nawozy wapniowe. W ofercie brakowało siarczanu potasu.
 
W województwie podlaskim występowały niedobory w zaopatrzeniu w superfosfat wzbogacony 40%, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Tak jak w woj. opolskim braki odnotowano względem siarczanu potasu.
 
W województwie śląskim zaopatrzenie w nawozy azotowe oraz superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 8:24:24, 6:20:30 i nawozy wapniowe było wystarczające. W sprzedaży nie występował siarczanu potas, a na zamówienie sprowadzono m.in. superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
Dowiedz się więcej o amfosce 5-10-25 z borem

W świętokrzyskim występowały braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Słabe było również zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 oraz superfosfat wzbogacony. Zaopatrzenie w nawozy azotowe, wapniowe i wapniowo magnezowe określono jako dobre.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1256/zdjecie-news-marzec

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom

Nadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Nawozy
upload/art/1237/fot-m-haliniarz

Azot na start!

Azot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Nawozy
upload/art/1245/fot-m-haliniarz

Nowe regulacje dotyczące przyorania obornika

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek przygotowania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Nawozy
upload/art/1252/zdjecie-artykul-marzec

Jak zatrzymać azot na polu?

Azot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
czwartek, 8 Kwiecień 2021
Ikonka Kukurydza
+0,9%
990
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Lubawa
sobota, 17 Kwiecień 2021
9°C
5°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.