Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w kwietniu 2017 r.

Data2017-05-24 Ilość wyświetleń1432 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/2259/amofoska_big.jpg
W kwietniu 2017 r. jako dobre lub wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy mineralne w siedmiu województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W przypadku pozostałych regionów odnotowano mniejsze bądź większe problemy z dostępnością niektórych nawozów.

Z danych zebranych przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wynika, że w czwartym miesiącu br. w województwie kujawsko-pomorskim jako dobry określono stan zaopatrzenia w: nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 6:20:30 i 4:12:32, a jako średni: siarczan potasu, Wap Mag, polifoskę 8:24:24 i amofoskę. Jako słabą określono dostępność: superfosfatu pojedynczego granulowanego, wapna tlenowego i magnezowo-tlenkowego min. 50%.
 
W województwie łódzkim nie brakowało saletry amonowej i saletrzaka, które występowały w 97% punktów sprzedaży. Nieco mniejsze, ale nadal dobre, było zaopatrzenie w mocznik, sól potasową, a także polifoskę 6:20:30. Na średnim poziomie oceniono dostępność polifoski 8:24:24, a na dostatecznym: superfosfatu wzbogaconego 40% i nawozów wapniowo-magnezowych. Z kolei słabo i bardzo słabo kształtowała się sytuacja na rynku siarczanu potasu i superfosfatu pojedynczego granulowanego, polifoski 4:12:32, a także nawozów wapniowych i amofoski, które dostępne były jedynie w 16-32% punktach sprzedaży.
 
Zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 było dobre w województwie małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim. W regionach tych pojawił się jednak problem z dostępnością polifoski 4:12:32, oraz siarczanu potasu i amofoski, których było mało, bardzo mało, lub całkowicie ich brakowało.
 
W analizowanym miesiącu zadowalająco wyglądała sytuacja w Wielkopolsce, gdzie większość nawozów można było kupić „od ręki”, a czasowe braki uzupełniane były w ciągu 1-4 dni. Jedynie 40% punktów sprzedaży było zaopatrzonych w superfosfat pojedynczy granulowany, a odpowiednio: 60% i 80% w nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe.
 
Poznaj zastosowanie i specyfikację nawozów azotowych z siarką

Na Mazowszu dostępność nawozów azotowych i wapniowych określono jako dobrą. Podobnie było w przypadku nawozów wieloskładnikowych, których zaopatrzenie uzupełniano na bieżąco. Poza tym, w 83% punktach można było nabyć mocznik, siarczan potasu i superfosfat wzbogacony. Brakowało natomiast superfosfatu pojedynczego granulowanego i soli potasowej.
 
Na Opolszczyźnie zaopatrzenie w większość nawozów mineralnych było wystarczające. Jedynie saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, nawozy wapniowe, polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane były w przypadku zainteresowania. Całkowicie niedostępny był siarczan potasu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy
upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
poniedziałek, 26 Lipiec 2021
Ikonka Pszenica
+0,6%
1024
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Raciąż
środa, 28 Lipiec 2021
24°C
18°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.