Content

Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w maju 2017 r.

Data2017-06-29 Ilość wyświetleń1564 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/2335/saletrzak3_big.jpg
Na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego przygotowano comiesięczne zestawienie dotyczące zaopatrzenia w nawozy mineralne w Polsce. Z danych zebranych przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie wynika, że w piątym miesiącu bieżącego roku stan nawozów był zróżnicowany.

Dobrą lub wystarczającą dostępność nawozów mineralnych zaobserwowano w przypadku siedmiu województw: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W pozostałych regionach Polski można mówić, że wystąpiły problemy z dostępnością niektórych grup nawozów.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoski 6:20:30 oraz 4:12:32 oceniono jako dobry. Natomiast średnio dostępny był siarczan potasu, Wap Mag, polifoska 8:24:24 i amofoska. Najgorzej kształtowała się sytuacja dotycząca zaopatrzenia w superfosfat pojedynczy granulowany, wapno tlenkowe i wapno magnezowo-tlenkowe CaO min. 50%.
 
Z kolei w województwie łódzkim, podobnie jak przed miesiącem, w punktach zajmujących się dystrybucją nawozów na poziomie 90-97% występowała saletra amonowa oraz saletrzak. Dobre było także zaopatrzenie w sól potasową – 86%, a średnie w polifoski 8:24:24 i 6:20:30. Na średnim poziomie określono dostępność superfosfatu wzbogaconego 40%, superfosfatu pojedynczego granulowanego, nawozów wapniowo-magnezowych i siarczanu potasu. Mało było natomiast w punktach sprzedaży polifoski 4:12:32, a bardzo mało nawozów wapniowych i amofoski.
 
W czterech regionach Polski, tj. w woj. małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim i śląskim odnotowano dobre lub wystarczające zaopatrzenie w nawozy azotowe i sól potasową oraz polifoski 8:24:24 i 6:20:30. W Małopolsce brakowało jednak siarczanu potasu i amofoski, a niewiele w punktach było nawozów wapniowych i polifoski 4:12:32. Z kolei na Podlasiu wystąpił brak siarczanu potasu i polifoski 4:12:32 oraz niedobór superfosfatu wzbogaconego 40% i amofoski. Na Śląsku niedostępny był siarczan potasu, który sprowadzano jedynie na zamówienie, a także superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskia4:12:32 oraz amofoska. W woj. świętokrzyskim z kolei słabe było zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32, a w ogóle nie było siarczanu potasu i amofoski.
 
Zaopatrzenie w nawozy azotowe było jeszcze dobre na Mazowszu, ale w przypadku pozostałych gatunków nawozów występowały większe lub mniejsze problemy z dostępnością. Słabe było zaopatrzenie w nawozy fosforowe, natomiast w przypadku wieloskładnikowych i wapniowych zaobserwowano brak zainteresowania kupnem. 
 
W województwie opolskim najwięcej w punktach sprzedaży było saletry amonowej, mocznika, superfosfatu pojedynczego granulowanego i polifoski 8:24:24 oraz 6:20:30, a ich stan określono jako wystarczający. Na zamówienie natomiast sprowadzane były: saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, nawozy wapniowe, amofoska i polifoska 4:12:32. Niedostępny był siarczan potasu.

Poznaj właściwości i zastosowanie nawozów wieloskładnikowych
 
W Wielkopolsce zaopatrzenie w analizowane nawozy, również w wapniowo-magnezowe, określono jako wystarczające, przy czym występowały okresowe braki, które uzupełniane były w ciągu 1-4 tygodni. Superfosfat pojedynczy granulowany występował w 40% punktów sprzedaży, nawozy wapniowe - w 60% punktów, a wapniowo-magnezowe - w 80%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1256/zdjecie-news-marzec

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom

Nadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1276/1

Niskie temperatury to nie jedyne zagrożenie dla rzepaku - nie zapominajmy o szkodnikach

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do wczesnego ruszania wegetacji i szybkiego rozwoju roślin. Rzepak w zeszłym roku o tej porze w wielu miejscach już kwitł, obecnie jest w fazie zwartego pąka.

Nawozy
upload/art/1252/zdjecie-artykul-marzec

Jak zatrzymać azot na polu?

Azot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
czwartek, 29 Kwiecień 2021
Ikonka Owies/images/notowania/box/spadek.png
-0,9%
715
na targowiskach
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Dretyń
wtorek, 18 Maj 2021
10°C
6°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.