Newsy

Nawozy, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w marcu 2017 r.

Data8 dni temu Ilość wyświetleń407 wyświetleń

W marcu 2017 r. dostępność nawozów mineralnych określono jako dobrą lub zadowalającą w kilku województwach, tj.: zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, podkarpackim i pomorskim.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pod koniec maraca br. w żadnym z województw nie zabrakło nawozów azotowych. Poziom ich dostępności był dobry lub wystarczający prawie w całym kraju.
 
Odwrotnie, niż w przypadku nawozów azotowych, prezentowały się wyniki zaopatrzenia punktów sprzedaży w siarczan potasu. Dostępność tego nawozu w wielu regionach kraju została określona jako słaba, bardzo słaba lub w ogóle brakowało go na rynku. Największy deficyt odczuwalny jest w województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, podlaskim, opolskim, małopolskim i kujawsko-pomorskim.
 
Jedne z lepszych rezultatów zaopatrzenia w nawozy mineralne zaobserwowano w województwie łódzkim. W środkowej Polsce, nawet dostępność siarczanu potasu nie spadła poniżej 60%. W 70% punktów sprzedaży dostępne były także nawozy wapniowe, a w 75% - polifoska 4:12:32 i amofoska. Jeszcze lepsze wyniki uzyskano jeśli chodzi o zaopatrzenie w polifoskę 6:20:30, nawozy fosforowe oraz polifoskę 8:24:24 – w granicach 80-85%. Z kolei najlepiej prezentowała się, oprócz nawozów azotowych, dostępność soli potasowej – 95%.
 
POLIFOSKA KRZEM dla Twoich upraw

Zadowalający stan zaopatrzenia w większość nawozów uzyskano także w Wielkopolsce, pomimo okresowych braków niektórych nawozów, a wystarczający był poziom amofoski, superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu, polifoski 8:24:24 i 4:12:32.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

Badanie gleby, może ograniczyć koszty związane z nawożeniem

Planując zasiewy roślin jarych należy pamiętać, że późna jesień to ostatni czas w którym dopuszczalne jest pobieranie prób glebowych. Ocena potrzeb nawożenia roślin jest możliwa tylko w oparciu o laboratoryjną analizę gleby wykonaną co 3 – 5 lat (im gleba cięższa tym rzadziej).

Nawozy

„Stawić czoło” negatywnym skutkom zmian klimatu

W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmian klimatu. Nie bez znaczenia pozostają one dla rolnictwa. Zmiana warunków termicznych, ilości opadów atmosferycznych, czy częstotliwość występowania zjawisk ekstremalnych, jak susze czy powodzie, prowadzą do zmian w środowisku naturalnym.

Nawozy

Azot - ważny czynnik plonotwórczy w uprawie pszenicy jarej

Czas siewu zbóż jarych, w tym roku przyspieszony w stosunku do lat ubiegłych mamy za sobą. Wczesny siew to w obecnej sytuacji pogodowej, dobry wybór, ponieważ początkowy wzrost młodych roślin pszenicy jarej jest powolny, a rośliny są wrażliwe na niedobór wody.

Nawozy

Skutki zakwaszenia gleb

Wartość pH gleby jest jednym z czynników warunkujących dostępność składników pokarmowych w glebie, ponieważ wpływa na stopień ich rozpuszczalności w roztworze glebowym... W jaki sposób zakwaszenie gleb wpływa na ich właściwości, a w rezultacie na plonowanie roślin?

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-2,2%
557
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Paleśnica
czwartek, 27 Kwiecień 2017
okresami deszcz
5°C
4°C
min
7°C
max