Content

Newsy

Nawozy, Nawożenie, Z kraju

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w styczniu 2016 r.

Data2016-03-04 Ilość wyświetleń1894 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1364/polifoska-21-big_big.jpg
W styczniu 2016 r. generalnie dobre lub wystarczające zaopatrzenie w nawozy mineralne odnotowano w siedmiu z szesnastu województw w Polsce. Tak jak w poprzednim zestawieniu były to województwa: lubelskie, lubuskie, zachodniopomorskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i pomorskie, a także województwo dolnośląskie.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Beatę Filipiak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, Wap Mag, sól potasową, polifoskę 6:20:30 i 4:12:32 w województwie kujawsko-pomorskim był dobry. Z kolei zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40% , wapno węglanowe, dolomit mielony, polifoskę 8:24:24 i amofoskę oceniono jako średnie. W punktach sprzedaży brakowało natomiast superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu, wapna tlenkowego CaO min. 80%. Niemal nie do dostania było wapno magnezowo tlenkowe 50%.
 
Wielu nawozów brakowało wwojewództwie łódzkim, gdzie jako dobre określono tylko zaopatrzenie w nawozy azotowe, które występowały w 94-97% punktów sprzedaży. Średnie zaopatrzenie występowało w odniesieniu do soli potasowej będącej w ofercie 79% punktów sprzedaży, a także polifoski 8:24:24 i 6:20:30, odpowiednio: 70% i 79% punktów sprzedaży. Jedynie w połowie punktów oferowano polifoskę 4:12:32 i superfosfat pojedynczy granulowany. Najgorzej pod względem zaopatrzenia wyglądała sytuacja nawozów wapniowych i amofoski, które były dostępne jedynie 13% i 10% sklepów.

Poznaj charakterystykę nawozów azotowych

Amofoski, oraz siarczanu potasu i polifoski 4:12:32, brakowało również w województwie małopolskim. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony i nawozy wapniowe. W małopolskich punktach sprzedaży nie brakowało natomiast nawozów azotowych, soli potasowej, polifoski 8:24:24 i 6:20:30.
 
W styczniu br. dobry stan zaopatrzenia w nawozy azotowe i fosforowe cechował sklepy w województwie mazowieckim, choć sprzedający zdawali się narzekać na słabe zainteresowanie ich zakupem. W wielu punktach sprzedaży brakowało natomiast superfosfatu pojedynczego granulowanego, siarczanu potasu i amofoski.
 
Jako wystarczający oszacowano stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 w województwie opolskim. Na zamówienie sprowadzane były natomiast superfosfat wzbogacony 40%, polifoska 4:12:32 i amofoska. Na rynku brakowało siarczanu potasu oraz superfosfatu pojedynczego granulowanego.

Na terenie województwa podlaskiegozaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30, a także nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe było dobre. Niedobory występowały w dostępności superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32 i amofoski. W ofercie brakowało siarczanu potasu.

Z badań przeprowadzonych przez Beatę Filipiak wynika, iżw województwie śląskim jako wystarczające oceniono zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40%, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 oraz nawozy wapniowe. W punktach sprzedaży brakowało siarczanu potasu, superfosfatu pojedynczego granulowanego, polifoski 4:12:32 oraz nawozów wapniowo magnezowych i amofoski.
 
Dokonaj właściwego wyboru i skorzystaj z porównywarki nawozów

W Wielkopolsce zaopatrzenie w większość nawozów określono jako zadowalające. W sześciu na dziesięć punktów zaopatrzenia można było natomiast zakupić superfosfat pojedynczy granulowany i nawozy wapniowe.
 
Tak jak większości opisywanych regionów, także w województwie świętokrzyskim odnotowano braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Dobre było zaopatrzenie punktów sprzedaży w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30, a także nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe, a słabe w polifoskę 4:12:32 i superfosfat wzbogacony 40%
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy
upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Kukurydza
+1,2%
1025
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/8/jagodowe_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Pawłów
niedziela, 25 Lipiec 2021
22°C
16°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.