Content

Newsy

Nawozy, Z kraju, Nawożenie

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w trzecim kwartale 2016 roku

Data2016-11-10 Ilość wyświetleń1244 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1868/saletrzak3_big.jpg
W trzecim kwartale 2016 r. jako dobre lub wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy mineralne w połowie województw w Polsce, tj. w dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, podkarpackim, i warmińsko-mazurskim. W przypadku pozostałych regionów odnotowano większe bądź mniejsze problemy z dostępnością nawozów.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Beatę Filipiak w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w trzecim kwartale br. stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 6:20:30 w woj. kujawsko-pomorskim był dobry. Jako średnie oceniono zaopatrzenie wsiarczan potasu, superfosfat wzbogacony 40%, a także w polifoskę 8:24:24 i 4:12:32 i amofoskę, z kolei słabe - w superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim generalnie nie brakowało nawozów azotowych, które występowały w 90-92% punktów sprzedaży. Dobre było natomiast zaopatrzenie w sól potasową i polifoskę 6:20:30, a średnie w polifoskę 8:24:24. Dostępność nawozów fosforowych odnotowano z kolei w 40% punktów sprzedaży, a wapniowo magnezowych w 47% punktów. Jako słabe i bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 oraz nawozy wapniowe i amofoskę.
 
 
W ofercie małopolskich punktów sprzedaży bez problemów można było znaleźć nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 oraz nawozy wapniowe. Około połowa podmiotów posiadała nawozy fosforowe, a tylko co piąty oferował siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W województwie opolskim na zamówienie sprowadzano saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Wystarczające było natomiast zaopatrzenie w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, oraz polifoskę 8:24:24 i 6:20:30. W regionie brakowało siarczan potasu.
 
W omawianym czasie na Podlasiu zaopatrzenie w nawozy azotowe i wapniowe, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany i polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 określono jako wystarczające. Niedobory odnotowano wobec superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32, a także amofoski.
 
Zapoznaj się z właściwościami i zastosowaniem nawozów azotowych

W województwie świętokrzyskim stwierdzono braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Poza tym w punktach sprzedaży zaobserwowano problemy z zakupem polifoski 4:12:32 i superfosfatu wzbogaconego 40%. Dobre było natomiast zaopatrzenie w nawozy wapniowe i azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24 oraz 6:20:30.
 
W województwie śląskim na ogół nie brakowało nawozów azotowych, superfosfatu wzbogaconego 40%, soli potasowej i polifoski 8:24:24 i 6:20:30. Na zamówienie sprowadzano siarczan potasu, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W Wielkopolsce zaopatrzenie w większość nawozów było wystarczające. Okresowe braki realizowano w ciągu 1-4 tygodni. W 40% punktów sprzedaży oferowano superfosfat pojedynczy granulowany, a w 60% - nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1161/zdjecie-maj

Co się dzieje z azotem nawozowym w glebie?

Azot obecny w glebie, pochodzący między innymi z nawozów, pełni kluczową rolę produkcyjną w rolnictwie.

Nawozy
upload/art/1191/artykul-sierpien-1

Jak zmniejszyć straty amoniaku pochodzenia nawozowego?

Straty azotu (N) w postaci amoniaku (NH3) powstają przede wszystkim w przypadku stosowania nawozów zawierających w swoim składzie azot amonowy i amidowy (szybko ulegający przemianie do N-NH4) oraz po aplikacji materiałów organicznych (nawozów i odpadów).

Nawozy
upload/art/1126/untitled-1

Jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy? Mamy dobry sposób!

Rzepaki ozime głodują! Rośliny na wielu polach są wybarwione na czerwono oraz fioletowo. Wszystko to za sprawą braku dostępnego azotu w pobliżu systemu korzeniowego. Sprawdź, jak nawozić rzepak ozimy mimo suszy!

Nawozy
upload/art/1123/img-4580

Zużycie nawozów wapniowych w roku gospodarczym 2018/19

Choć w trakcie ostatnich latach widoczna jest pewna poprawa, średnie dawki wapna są zbyt małe w stosunku do potrzeb wynikających ze stopnia zakwaszenia gleb kraju.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
poniedziałek, 16 Listopad 2020
Ikonka Pszenżyto
+1,5%
718
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Z kraju
Kuślin
wtorek, 24 Listopad 2020
4°C
2°C
min
7°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.