Content

Newsy

Nawozy, Z kraju, Nawożenie

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w trzecim kwartale 2016 roku

Data2016-11-10 Ilość wyświetleń1338 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1868/saletrzak3_big.jpg
W trzecim kwartale 2016 r. jako dobre lub wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy mineralne w połowie województw w Polsce, tj. w dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, podkarpackim, i warmińsko-mazurskim. W przypadku pozostałych regionów odnotowano większe bądź mniejsze problemy z dostępnością nawozów.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Beatę Filipiak w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w trzecim kwartale br. stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 6:20:30 w woj. kujawsko-pomorskim był dobry. Jako średnie oceniono zaopatrzenie wsiarczan potasu, superfosfat wzbogacony 40%, a także w polifoskę 8:24:24 i 4:12:32 i amofoskę, z kolei słabe - w superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim generalnie nie brakowało nawozów azotowych, które występowały w 90-92% punktów sprzedaży. Dobre było natomiast zaopatrzenie w sól potasową i polifoskę 6:20:30, a średnie w polifoskę 8:24:24. Dostępność nawozów fosforowych odnotowano z kolei w 40% punktów sprzedaży, a wapniowo magnezowych w 47% punktów. Jako słabe i bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 oraz nawozy wapniowe i amofoskę.
 
 
W ofercie małopolskich punktów sprzedaży bez problemów można było znaleźć nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 oraz nawozy wapniowe. Około połowa podmiotów posiadała nawozy fosforowe, a tylko co piąty oferował siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W województwie opolskim na zamówienie sprowadzano saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Wystarczające było natomiast zaopatrzenie w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, oraz polifoskę 8:24:24 i 6:20:30. W regionie brakowało siarczan potasu.
 
W omawianym czasie na Podlasiu zaopatrzenie w nawozy azotowe i wapniowe, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany i polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 określono jako wystarczające. Niedobory odnotowano wobec superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32, a także amofoski.
 
Zapoznaj się z właściwościami i zastosowaniem nawozów azotowych

W województwie świętokrzyskim stwierdzono braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Poza tym w punktach sprzedaży zaobserwowano problemy z zakupem polifoski 4:12:32 i superfosfatu wzbogaconego 40%. Dobre było natomiast zaopatrzenie w nawozy wapniowe i azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24 oraz 6:20:30.
 
W województwie śląskim na ogół nie brakowało nawozów azotowych, superfosfatu wzbogaconego 40%, soli potasowej i polifoski 8:24:24 i 6:20:30. Na zamówienie sprowadzano siarczan potasu, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W Wielkopolsce zaopatrzenie w większość nawozów było wystarczające. Okresowe braki realizowano w ciągu 1-4 tygodni. W 40% punktów sprzedaży oferowano superfosfat pojedynczy granulowany, a w 60% - nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1283/brodowska-marzena-news-foto-16-05-2021

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów.

Nawozy
upload/art/1281/zdjecie-nr-1

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez.

Nawozy
upload/art/1282/zdjecie-nr-1

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
piątek, 2 Lipiec 2021
Ikonka Owies
+0,3%
730
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Zgorzelec
sobota, 24 Lipiec 2021
22°C
18°C
min
27°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.