Content

Newsy

Nawozy, Z kraju, Nawożenie

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w trzecim kwartale 2016 roku

Data2016-11-10 Ilość wyświetleń1310 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1868/saletrzak3_big.jpg
W trzecim kwartale 2016 r. jako dobre lub wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy mineralne w połowie województw w Polsce, tj. w dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim, podkarpackim, i warmińsko-mazurskim. W przypadku pozostałych regionów odnotowano większe bądź mniejsze problemy z dostępnością nawozów.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Beatę Filipiak w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, w trzecim kwartale br. stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 6:20:30 w woj. kujawsko-pomorskim był dobry. Jako średnie oceniono zaopatrzenie wsiarczan potasu, superfosfat wzbogacony 40%, a także w polifoskę 8:24:24 i 4:12:32 i amofoskę, z kolei słabe - w superfosfat pojedynczy granulowany.
 
W województwie łódzkim generalnie nie brakowało nawozów azotowych, które występowały w 90-92% punktów sprzedaży. Dobre było natomiast zaopatrzenie w sól potasową i polifoskę 6:20:30, a średnie w polifoskę 8:24:24. Dostępność nawozów fosforowych odnotowano z kolei w 40% punktów sprzedaży, a wapniowo magnezowych w 47% punktów. Jako słabe i bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 oraz nawozy wapniowe i amofoskę.
 
 
W ofercie małopolskich punktów sprzedaży bez problemów można było znaleźć nawozy azotowe, sól potasową, polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 oraz nawozy wapniowe. Około połowa podmiotów posiadała nawozy fosforowe, a tylko co piąty oferował siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W województwie opolskim na zamówienie sprowadzano saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, polifoskę 4:12:32 i amofoskę. Wystarczające było natomiast zaopatrzenie w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, oraz polifoskę 8:24:24 i 6:20:30. W regionie brakowało siarczan potasu.
 
W omawianym czasie na Podlasiu zaopatrzenie w nawozy azotowe i wapniowe, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany i polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 określono jako wystarczające. Niedobory odnotowano wobec superfosfatu wzbogaconego 40%, polifoski 4:12:32, a także amofoski.
 
Zapoznaj się z właściwościami i zastosowaniem nawozów azotowych

W województwie świętokrzyskim stwierdzono braki w dostawach amofoski i siarczanu potasu. Poza tym w punktach sprzedaży zaobserwowano problemy z zakupem polifoski 4:12:32 i superfosfatu wzbogaconego 40%. Dobre było natomiast zaopatrzenie w nawozy wapniowe i azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową oraz polifoskę 8:24:24 oraz 6:20:30.
 
W województwie śląskim na ogół nie brakowało nawozów azotowych, superfosfatu wzbogaconego 40%, soli potasowej i polifoski 8:24:24 i 6:20:30. Na zamówienie sprowadzano siarczan potasu, superfosfat pojedynczy granulowany, polifoskę 4:12:32 i amofoskę.
 
W Wielkopolsce zaopatrzenie w większość nawozów było wystarczające. Okresowe braki realizowano w ciągu 1-4 tygodni. W 40% punktów sprzedaży oferowano superfosfat pojedynczy granulowany, a w 60% - nawozy wapniowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Nawozy

upload/art/1256/zdjecie-news-marzec

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom

Nadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Nawozy
upload/art/1252/zdjecie-artykul-marzec

Jak zatrzymać azot na polu?

Azot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nawozy
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Nawozy
upload/art/1276/1

Niskie temperatury to nie jedyne zagrożenie dla rzepaku - nie zapominajmy o szkodnikach

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do wczesnego ruszania wegetacji i szybkiego rozwoju roślin. Rzepak w zeszłym roku o tej porze w wielu miejscach już kwitł, obecnie jest w fazie zwartego pąka.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
czwartek, 29 Kwiecień 2021
Ikonka Pszenżyto
+0,6%
813
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Ulhówek
piątek, 14 Maj 2021
13°C
9°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.