Content
Newsy
Owoce, Z kraju
10% wzrost zbiorów z krzewów owocowych i plantacji jagodowych


do ulubionych
z ulubionych

Na plonowanie porzeczek czarnych oraz truskawek niekorzystny wpływ miały uszkodzenia w wyniku wystąpienia przymrozków oraz brak odpowiedniej ilości wilgoci w glebie w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców. Największą zniżkę produkcji zaobserwowano w odniesieniu do truskawek, a to z uwagi na występowanie szarej pleśni oraz skrócenie zbiorów z powodu opadów deszczu i winorośli. Maliny w tym sezonie zdecydowanie lepiej przezimowały, jednak nie wszystkie odmiany. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą sporo mniejsze od zeszłorocznych.
Dowiedz się więcej o sadach
Według danych prognoza zbioru owoców tego gatunku wynosi 122 tys. t., a więc to wzrost o 60% w skali roku, a przebieg dotychczasowej pogody wskazuję, że poziom zbiorów malin jesiennych będzie także dobry. W związku z tym, areał uprawy malin w stosunku do roku zeszłorocznego zmalała o 10%.
Produkcję porzeczek ogółem, czyli czarnych i kolorowych razem oceniono na 130 tys. t., a więc w granicy wyższej o 5% od produkcji roku ubiegłego. Jeżeli chodzi o zbiory porzeczek czarnych, to ocenia się je na 93 tys. ton, tj. więcej o 2%, a porzeczek kolorowych prognozuje się na 39 tys. ton, a zatem to wzrost o 15% w obrębie roku.
Natomiast tegoroczną produkcję truskawek oceniono na 160 tys. t., co oznacza spadek o 9%, przy czym zbiór owoców tego gatunku był skrócony z uwagi na stałe opady deszczu oraz porażanie plantacji przez szarą pleśń. Na niektórych plantacjach, szczególnie wczesnych odmian, negatywny wpływ na wielkość plonowania i zbiory truskawek miały również wiosenne przymrozki. Plonowanie agrestu było raczej dobre, a zbiory agrestu oszacowano na 10 tys. ton, czyli więcej w odniesieniu do roku poprzedniego o 9%.
Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych w sadach została oceniona na 99 tys. t., a więc to zwyżka roczna o 12%, a to głównie za sprawą sporego wzrostu obszaru uprawy borówki wysokiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem
dr hab. Monika SkowrońskaW odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Mniej znaczy więcej - Żurawina
doradca nawozy.euNajczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Jabłkowy zawrót głowy
doradca nawozy.euJesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej
dr hab. Monika SkowrońskaJak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max