Content

Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

Ciepła zima sprzyjała roślinom sadowniczym

Data2015-05-07 Ilość wyświetleń1241 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/743/truskawka_big.jpg
Miniona zima sprzyjała roślinom sadowniczym. W zdecydowanej większości regionów wyjątkowo ciepła zima 2014/2015 nie wyrządziła większych strat, choć łagodne temperatury przyczyniły się do zwiększenia liczby szkodników drzew i krzewów owocowych.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w 2015 r. rośliny sadownicze dość szybko rozpoczęły wiosenną wegetację. Pierwsze gatunki drzew zakwitły już w ostatniej dekadzie marca. Chłodna aura na początku wiosny przyczyniła się jednak do spowolnienia wegetacji, wpływając również niekorzystnie na zapylanie. Pomimo tego wczesnowiosenną wegetację oceniono pozytywnie.
 
Po łagodnej ziemie kondycja truskawek była bardzo dobra, choć w marcu na niektórych plantacjach wystąpiły niedobory wody w glebie. To właśnie niewystarczająca ilość opadów, idące w parze z wiosennymi chłodami, stanowiła czynnik hamujący wzrost roślin. Aby przyśpieszyć wegetację część upraw truskawek została okryta przez producentów folią lub włókniną.
 
Dowiedz się więcej o nawożeniu roślin jagodowych

Analiza przeprowadzona przez rzeczoznawców GUS wskazuje, iż stan zaawansowania siewów warzyw gruntowych w poszczególnych rejonach kraju był bardzo zróżnicowany. Wcześniejsze rozpoczęcie wegetacji nie skłoniło rolników do wcześniejszych siewów. Zbyt zimna gleba i wahania temperatur stanowiły wystarczającą przestrogę przed szybszym niż zwykle siewem i wysadzaniem rozsad. W większości regionów siew warzyw gruntowych rozpoczął się w ostatniej dekadzie marca. Ze względu na niskie temperatury występujące nocą i niedostateczne warunki wilgotnościowe na wielu plantacjach wschody roślin początkowo były słabe i nierównomierne. Brak śniegu i opadów deszczu przełożył się bowiem na słabe uwilgotnienie gleb wczesną wiosną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Owies/images/notowania/box/spadek.png
-0,3%
780
na targowiskach
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Włoszczowa
czwartek, 2 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
7°C
max
0