Content

Newsy

Owoce, Unia Europejska

Dalsze wsparcie dla producentów jabłek w Polsce

Data2014-12-25 Ilość wyświetleń1091 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/476/dsc00506_big.jpg
W połowie grudnia Komisja Europejska poinformowała o przedłużeniu systemu wsparcia producentów owoców i warzyw do czerwca 2015 r. Program przewiduje możliwość wycofania z polskiego rynku 155 tys. ton jabłek.

Obowiązujący obecnie system wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargo miał wygasnąć wraz z końcem bieżącego roku. Dzięki nowym unijnym rozwiązaniom wsparcie z tytułu wycofania z rynku produktów dla producentów wybranych owoców i warzyw będzie kontynuowane do połowy przyszłego roku.
 
Pomoc obejmie 12 krajów UE, które w ostatnich trzech latach eksportowały największe ilości produktów ogrodnictwa do Rosji w okresie od stycznia do maja. Ogólna kwota wsparcia, obecnie obowiązującego i dodatkowego, zamknie się w 165 mln euro. Komisja Europejska ustaliła również maksymalne wielkości dla poszczególnych owoców i warzyw, które zostaną objęte nowym programem wsparcia.
 
Wiemy wszystko o nawożeniu sadów

W ocenie unijnych ekspertów nadzwyczajne działania podjęte przez KE uspokoiły sytuację na rynku warzyw i owoców UE. Nie udało się jednak w pełni złagodzić negatywnych skutków embarga i w niektórych regionach ceny nie tylko się nie podniosły, ale dalej spadają. Dlatego przedłużono pomoc dla producentów, którzy nie znaleźli jeszcze alternatywnych rynków zbytu. Na największe środki będą mogli liczyć rolnicy, którzy przekażą swe produkty do bezpłatnej dystrybucji - około 0,70 zł/kg. Mniejsza pomoc zostanie natomiast przyznana w przypadku niezbierania, zielonych zbiorów czy kompostowania. Wyróżnieni zostaną też gospodarze zrzeszeni w organizacjach producenckich. Dostaną oni 75% określonych stawek za wycofanie z rynku w formie innej niż bezpłatna dystrybucja, podczas gdy rolnicy indywidualni otrzymają 50% tej stawki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Żyto
czwartek, 11 Listopad 2021
Ikonka Żyto
+1,4%
814
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Stryszawa
sobota, 4 Grudzień 2021
-2°C
-5°C
min
2°C
max
0