Content

Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

Dobra ocena stanu upraw ogrodniczych

Data2014-07-02 Ilość wyświetleń1133 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/123/hwuulg4e_big.jpg
Zima 2013/2014 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. Jak wynika z oceny ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego w skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących uszkodzeń mrozowych w sadach oraz na plantacjach truskawek.

W 2014 roku wznowienie wegetacji wiosną zaobserwowano wcześniej, niż w latach przeciętnych i znacznie wcześniej niż w roku poprzednim. Kwitnienie drzew owocowych było przyspieszone (w niektórych rejonach nawet o 3-4 tygodnie w porównaniu do przeciętnego terminu). Drzewa i krzewy owocowe kwitły przeważnie obficie, jedynie w gruszach zaobserwowano gorsze kwitnienie w stosunku do roku ubiegłego. Na ogół wczesno-wiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń, jednak tam gdzie nocą występowały znaczne spadki temperatury i opady deszczu obserwowano słaby oblot pszczół. W niektórych częściach kraju zanotowano początkowo brak dostatecznej ilości wody, natomiast w innych nadmiar opadów. W drugiej dekadzie kwietnia w niektórych rejonach wystąpiły przymrozki. Kolejna fala wiosennych przymrozków, obejmująca swoim zasięgiem większą część kraju, wystąpiła na początku maja. W wielu uprawach sadowniczych i na plantacjach truskawek (szczególnie deserowych i wczesnych) odnotowano znaczące straty przymrozkowe. Uszkodzenie wcześniejszych kwiatów lub zawiązków owoców zaobserwowano szczególnie w brzoskwiniach, morelach, czereśniach i wiśniach, a także w orzechach włoskich oraz w porzeczkach, borówce wysokiej i winorośli. Wielkość strat zależała od położenia plantacji oraz odmiany. W jabłoniach największe straty przymrozkowe zaobserwowano wśród odmian Jonagold, Lobo, Gala i Gloster. Niewielkie uszkodzenia mrozowe plantacji truskawek zanotowano jedynie lokalnie, w miejscach gdzie wystąpiły ujemne temperatury powietrza przy braku okrywy śnieżnej. Powierzchnię uprawy truskawek ocenia się na poziomie roku ubiegłego.

Masz pytanie dotyczące nawozów i nawożenia? Szukasz porady? Zapytaj eksperta!

Uszkodzenia upraw lokalnie spowodowane były także przez silne gradobicia. W drugiej dekadzie maja obfite opady deszczu skutkowały w wielu rejonach kraju podtopieniami i zalaniami upraw. Ciągłe opady spowodowały także duże zagrożenie porażenia parchem i innymi chorobami. Z uwagi na bardzo łagodną zimę zwiększyła się także populacja szkodników drzew i krzewów owocowych. Majowe chłody i deszcze utrudniały natomiast ochronę przed chorobami i szkodnikami upraw sadowniczych.

Siewy warzyw gruntowych w większości rozpoczęły się wcześniej niż w latach przeciętnych i znacznie wcześniej niż w roku poprzednim (w wielu rejonach już w pierwszej połowie marca). Początkowo wschody przebiegały na ogół w sprzyjających warunkach, tylko w niektórych rejonach niskie temperatury występujące nocą hamowały rozwój roślin, a na niektórych plantacjach wschody opóźniał w tym okresie także brak dostatecznej ilości wody w glebie. Na przełomie marca i kwietnia wegetacja przebiegała w większości bez zakłóceń, jednak już od połowy kwietnia nastąpiło znaczne zróżnicowanie warunków agrometeorologicznych w poszczególnych rejonach kraju. Na niektórych plantacjach przymrozki mogły mieć negatywny wpływ na rozwój warzyw wczesnych. Majowe chłody spowodowały ponadto opóźnienie w wysiewie niektórych warzyw ciepłolubnych. Ponadto część plantacji zostało podtopionych lub zalanych w wyniku obfitych opadów deszczu i powodzi, które dotknęły niektóre rejony w drugiej połowie maja. Generalnie jednak wegetacja warzyw gruntowych jest zaawansowana i rośliny na ogół rosną intensywnie.

GUS: Unijne dopłaty zmieniły polską wieś

Zaopatrzenie w nasiona warzyw, nawozy oraz środki ochrony roślin było przeważnie wystarczające, ograniczeniem w ich zastosowaniu, tak jak w roku poprzednim, stał się czynnik ekonomiczny. Zdaniem analityków GUS w tym roku zauważono ponownie duże zainteresowanie nasionami warzyw kapustnych, tj. kalafiorów i brokułów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
czwartek, 20 Luty 2020
Ikonka Jęczmień
+0,8%
797
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Mosina
środa, 26 Luty 2020
3°C
1°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.