Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

Dobre przezimowanie roślin sadowniczych. Trudne warunki wiosną

Data2017-05-11 Ilość wyświetleń397 wyświetleń
Chłód i śnieg, które pojawiły się w drugiej dekadzie kwietnia spowodały straty w sadach i na plantacjach jagodowych.
Jak wskazują analizy przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny ostatnia zima okazała się dość łaskawa dla roślin sadowniczych. W sadach nie wystąpiły większe straty, a uszkodzenia odnotowano jedynie w obrębie młodych nasadzeń truskawek.

W 2017 roku wegetacja drzew, krzewów owocowych i truskawek rozpoczęła się w drugiej połowie marca. Chłodne dni, które pojawiły się w późniejszych tygodniach spowodowały jednak jej spowolnienie. W ocenie GUS, rośliny sadownicze rozpoczęły wiosenną wegetację generalnie później względem 2016 roku. W pierwszej dekadzie kwietnia zaobserwowano początek kwitnienia wczesnych gatunków drzew (tj. moreli i brzoskwiń), które ucierpiały na skutek obniżki temperatury w drugiej dekadzie tego miesiąca. Strat oczekuje się również na plantacjach roślin jagodowych. Warto jednak pamiętać, że ich skala w dużej mierze zależy od ukształtowania terenu, fazy rozwoju, a także od gatunków i odmian poszczególnych roślin.

Zobacz, jaka będzie pogoda w Twoim regionie
 
W bieżącym roku siew warzyw rozpoczął się w trzeciej dekadzie marca. W skali kraju stan ich zaawansowania jest jednak bardzo zróżnicowany i na ogół gorszy niż w ubiegłym roku. Z informacji przekazanych przez GUS, wynika, że z uwagi na niską temperaturę i nadmierne uwilgotnienie gleby wielu rolników wstrzymało się z siewem oraz wysadzaniem rozsad warzyw. Siewom i wschodom roślin sprzyjał wzrost temperatur w pierwszej dekadzie kwietnia. Chłody i opady śniegu, które nadeszły w drugiej dekadzie minionego miesiąca zahamowały jednak rozwój roślin w niektórych regionach Polski.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

Nowe zasady nasadzeń winorośli w Unii Europejskiej

Zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/561 z dnia 7 kwietnia 2015 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli.

Owoce

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

Komisja Europejska zatwierdziła nowe programy promujące produkty rolne

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów mających na celu promowanie produktów rolnych w Unii Europejskiej

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,6%
867
na targowiskach
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Przytoczna
wtorek, 25 Lipiec 2017
intensywne opady przelotne
16°C
15°C
min
18°C
max