Content

Newsy

Owoce, Z kraju

Dobre przezimowanie roślin sadowniczych

Data2020-05-03 Ilość wyświetleń672 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/4434/peaches-2206610-1280_big.jpg
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, w bieżącym rośliny sadownicze przezimowały raczej dobrze, gdyż zima była łagodna i bezśnieżna. Do połowy marca nie odnotowano istotnych strat, chociaż w tym roku zauważono nieco wcześniejsze ruszenie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Od połowy marca odnotowano jednak spore obniżki temperatury nocą, dochodzące nawet do -10 st. C, które przyczyniły się do spowolnienia wegetacji w sadach. W niektórych rejonach zauważono nawet uszkodzenia zawiązków kwiatów, w tym głównie w sadach brzoskwiń, moreli, niektórych odmian czereśni, plantacjach borówki wysokiej oraz malin. Z powodu marcowych przymrozków uszkodzeniu uległy również niektóre plantacje truskawek. Podobnie jak w roku minionym, wiele plantacji truskawek zostało przykrytych folią w celu przyspieszenia ich rozwoju.

Dowiedz się więcej o gryce

Niemniej jednak zagrożeniem dla truskawek może być brak odpowiedniej ilości wilgoci w glebie. Na zbyt małe uwilgotnienie gleby narażone są również inne gatunki roślin jagodowych, a dopiero w dalszej kolejności drzewa owocowe. Gatunki drzew owocowych, które zazwyczaj najwcześniej rozpoczynają kwitnienie, tj. brzoskwinie i morele w obecnym sezonie zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia, ale występujące w tym czasie przymrozki na niektórych plantacjach spowodowały przemarznięcia kwiatów. Od końca drugiej dekady kwietnia, rozpoczęło się kwitnienie pozostałych gatunków drzew owocowych, a pogoda sprzyjała oblotowi pszczół.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Pszenica/images/notowania/box/spadek.png
-1,7%
1077
na targowiskach
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Mrągowo
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
-1°C
min
1°C
max
0