Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Dobre zbiory pomarańczy w sezonie 2016/2017

Data2017-02-20 Ilość wyświetleń1178 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/2074/pomarncze5-big_big.jpg
Po słabszym ubiegłym sezonie, wiele wskazuje na to, że w sezonie 2016/2017 światowe zbiory pomarańczy zwiększą się do niemal 50 mln ton. Wzrost globalnej produkcji w dużej mierze będzie wynikać z większych zbiorów owoców w Brazylii.

Jak wskazują ostatnie szacunki Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, w bieżącym sezonie na świecie zostanie wyprodukowane 49,6 mln ton pomarańczy. To więcej o 2,5 mln ton i 0,7 mln ton niż sezon i dwa sezony temu.
 
Pomimo, iż w gronie siedmiu największych producentów pomarańczy na świecie zbiory wzrosną tylko w trzech krajach, to skala zwyżki produkcji w Brazylii kompensuje spadki w pozostałych państwach. W ocenie amerykańskich ekspertów, zbiory pomarańczy w Brazylii w sezonie 2016/2017 ukształtują się na poziomie 18,2 mln ton, tj. aż o 3,9 mln ton (27%) więcej niż w poprzednim sezonie. Tym samym Brazylia jeszcze bardziej umocni się na prowadzeniu wśród największych globalnych producentów tych owoców. Przewiduje się, że drugą pozycje w tym zestawieniu, z wynikiem 6,2 mln ton (-0,7 mln ton s/s), zajmą Chiny, a trzecią Unia Europejska – 6,05 mln ton, gdzie zbiorą ulegną obniżce o 0,2 mln ton wobec sezonu 2015/2016.
 
Następne cztery miejsca powinny zająć: Stany Zjednoczone, Meksyk, Egipt i Turcja. Warto zauważyć, iż w dwóch pierwszych krajach produkcja najprawdopodobniej spadnie względem minionego sezonu o: 0,47 mln ton i 0,01 mln ton, do odpowiednio: 4,89 mln ton i 4,39 mln ton. Z kolei zbiory Egipcie i Turcji mają zwiększyć się o: 0,07 mln ton i 0,05 mln ton, do: 3 mln ton i 1,85 mln ton.

Jeśli chodzi o handel międzynarodowy pomarańczami, w bieżącym sezonie największe ilości tych owoców na rynek dostarczą Egipt (1,5 mln ton) i Republika Południowej Afryki (1 mln ton). Największym importerem ma natomiast zostać Unia Europejska (1 mln ton) oraz Rosja (0,5 mln ton) i Arabia Saudyjska (0,45 mln ton). Najwięcej owoców do przetwórstwa trafi z kolei w Brazylii, gdzie na soki i inne przetwory przeznaczonych zostanie w sumie 12,85 mln ton pomarańczy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Pszenica/images/notowania/box/spadek.png
-1,7%
1077
na targowiskach
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Busko-Zdrój
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0