Newsy

Owoce, Dotacje i dopłaty, Z kraju

Dodatkowe 8 tys. ton jabłek będzie mogło zostać zdjęte z rynku

Data2017-02-15 Ilość wyświetleń510 wyświetleń
Resort rolnictwa poinformował o przyznaniu Polsce dodatkowej puli w ramach mechanizmu wycofania w grupie owoców i warzyw. Podjęto decyzję, iż działanie to w całości będzie dotyczyło jabłek.

Decyzję o przyznaniu Polsce dodatkowej puli w wysokości 7,72 tys. ton w ramach mechanizmu wycofania owoców i warzyw z rynku podjęła Komisja Europejska. Działanie to związane jest z realizacją tymczasowego nadzwyczajnego wsparcia w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga i mogło ono dotyczyć różnych grup produktów ogrodnictwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadecydowało jednak, że całość pomocy zostanie wykorzystana na zdjęcie z rynku jabłek.

O dodatkowe wsparcie dla polskiego sektora ogrodnictwa wielokrotnie apelował resort rolnictwa, przekonując KE, że nasz kraj jest jednym z tych, które najbardziej ucierpiały po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Przypomnijmy, iż przed wejściem w życie restrykcji polscy eksporterzy sprzedawali do Rosji prawie milion ton jabłek rocznie. Dlatego też zabiegano, aby udział naszego kraju w unijnej pomocy był jak najbardziej adekwatny do poniesionych przez rodzimych producentów strat.

Sprawdź optymalne terminy stosowania nawozów. Poznaj interaktywny harmonogram nawożenia

Z łącznej puli 17,68 tys. ton owoców i jabłek, które decyzją KE będą mogły być wycofane z rynku UE, udział Polski w pomocy wyniósł zatem 43,6%. W sumie, od początku ustanowienia dalszych tymczasowych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej przyznane Polsce limity wycofania sięgną natomiast 110 tys. ton.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

Komisja Europejska zatwierdziła nowe programy promujące produkty rolne

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów mających na celu promowanie produktów rolnych w Unii Europejskiej

Owoce

Nowe zasady nasadzeń winorośli w Unii Europejskiej

Zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/561 z dnia 7 kwietnia 2015 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,6%
867
na targowiskach
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Opole Lubelskie
wtorek, 25 Lipiec 2017
okresami deszcz
19°C
17°C
min
22°C
max