Content

Newsy

Owoce, Z kraju

GUS: Tegoroczne zbiory owoców z drzew będą rekordowe

Data2015-08-08 Ilość wyświetleń1135 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/931/jablk3435_big.jpg
Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory owoców z drzew w 2015 r. będą rekordowe. Tegoroczną produkcję szacuje się bowiem na 3,7 mln ton, tj. o 2% więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych

W tym roku drzewa i krzewy owocowe na ogół przezimowały bez znaczących strat, choć wegetacja rozpoczęła się zdecydowanie później. Niekorzystnym czynnikiem, spowalniającym rozwój roślin wiosną, był brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, silne wiatry wysuszające glebę, a także znaczne spadki temperatury nocą. Czerwcowy opad zawiązków nie wpłynął ujemnie na plonowanie. Susza glebowa, jaka wystąpiła w wielu rejonach kraju na przełomie czerwca i lipca, na ogół nie spowodowała strat na plantacjach drzew owocowych. Z uwagi na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w bieżącym sezonie znacząco wzrosło plonowanie wielu gatunków owoców z drzew, a zwłaszcza jabłek. W rezultacie łączną produkcję wszystkich owoców z drzew przewiduje się na rekordowym poziomie.
 
Według wstępnych szacunków GUS, zbiory owoców z drzew mogą sięgnąć 3,7 mln ton, co byłoby wielkością o prawie 2% większą wobec wyjątkowo wysokiej produkcji z poprzedniego roku. Na obecnym etapie przewiduje się wzrost produkcji (rok do roku) wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem śliwek.
Tegoroczną produkcję jabłek oceniono na 3 252 tys. ton, tj. o 1,8% wyżej od rekordowej ubiegłorocznej. Warto pamiętać, iż zbiory mogą być jeszcze wyższe jeśli tylko sprzyjające będą warunki dla dorastania jabłek odmian późniejszych. Produkcję gruszek prognozuje się na poziomie nieznacznie wyższym od ubiegłorocznej, tj. na 75 tys. ton, a zbiory śliwek na poziomie o ok. 3% niższym, tj. na 103 tys. ton. Wyższa powinna być również produkcja wiśni, które w poprzednim sezonie z przyczyn ekonomicznych, nie zawsze były zbierane. W 2015 r. zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na około 180 tys. ton, przy czym wysoki może być także zbiór z drzew rosnących poza sadami. Zbiory czereśni oszacowano na poziomie 50 tys. ton, który stanowi wzrost o prawie 4% w porównaniu do 2014 r. W przypadku pozostałych gatunków owoców z drzew, takich jak brzoskwinie, morele i orzechy włoskie, zbiory powinny wzrosnąć także o ok. 4% do 21 tys. ton.

W ocenie GUS, tegoroczne warunki wegetacji dla krzewów owocowych były nieco gorsze niż dla drzew, co przełożyło się na nieznaczne zmniejszenie plonowania. Wśród czynników ograniczających plonowanie wymienia się przede wszystkim suszę, choć problemem może być także czynnik ekonomiczny, decydujący o wysokości zbiorów czarnej porzeczki (szacowanych na 121 tys. ton). Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych) prognozuje się na 160 tys. ton, tj. o 2% mniej wobec 2014 r. O 4% niższa mają być zbiory malin - 120 tys. ton, a o 3% mniej zostanie zebrane agrestu – 12 tys. ton.

Jak wskazują szacunki GUS, tegoroczna produkcja truskawek była wyższa o 2% w stosunku do 2014 r. i wyniosła 207 tys. ton.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 29 Kwiecień 2021
Ikonka Pszenica
+0,9%
988
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Gorzów Wielkopolski
wtorek, 18 Maj 2021
11°C
7°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.