Content
Newsy
Owoce, Unia Europejska
Hiszpańscy badacze udoskonalają technikę uzyskiwania truskawek o dłuższym okresie trwałości


do ulubionych
z ulubionych

Ze względu na złożoność techniki naukowcy pracują z truskawkami od lat 90. Proces, który badacze przeprowadzili w celu uzyskania protoplastów, rozpoczyna się od inkubacji liści w roztworze enzymatycznym, który degraduje ścianę komórkową. Komórki, już odkryte, są oczyszczane i inkubowane w sterylnym podłożu z hormonami roślinnymi. Nowa ściana regeneruje się w ciągu kilku godzin, a jeśli komórka jest żywotna, tworzy masę komórek o nieokreślonym kształcie. Wreszcie tworzą się zorganizowane struktury - małych łodyg - które aklimatyzują się w szklarni.
Dowiedz się więcej o sadach
Protoplast, który eksperci pozyskują dzięki swojemu nowemu protokołowi, umożliwia także połączenie dwóch podobnych gatunków, co daje trzeci, czyli hybrydę o pożądanych cechach. Możliwe jest również użycie go do edycji genów, na przykład poprzez usunięcie genu w celu jego ulepszenia.
Kolejna faza projektu skupi się na opracowaniu edycji genowej protoplastów w celu regeneracji zmodyfikowanych, nietransgenicznych roślin. W szczególności naukowcy skupią się na genie powiązanym z czasem przechowywania owoców po zbiorach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Owoce

Jabłkowy zawrót głowy
doradca nawozy.euJesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem
dr hab. Monika SkowrońskaW odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Mniej znaczy więcej - Żurawina
doradca nawozy.euNajczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej
dr hab. Monika SkowrońskaJak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max