Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Na Ukrainie uprawia się zaledwie 12% truskawek przemysłowych

Data2021-05-24 Ilość wyświetleń443 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/5215/strawberries-499118-1280_big.jpg
Sezon truskawkowy na Ukrainie oficjalnie otwarty. Tegoroczny start został opóźniony z powodu przedłużających się niskich temperatur, ale oczekiwania co do zbiorów są optymistyczne.

Około 55-60 tys. ton truskawek rocznie jest produkowanych na Ukrainie. Jednocześnie 88% znajduje się w gospodarstwach domowych i przeznaczone jest na własne potrzeby oraz częściowo do dalszej sprzedaży. W związku z tym tylko 12% truskawek jest produkowanych w przedsiębiorstwach różnej wielkości.

Dowiedz się więcej o życie

Jak wynika z danych, w zeszłym sezonie produkcja truskawek została ograniczona z powodu przymrozków wiosną 2020 r., a w tym roku od połowy maja na plantacjach truskawek nie wystąpiły przymrozki, więc przy sprzyjających dalszych warunkach pogodowych w tym roku spodziewana jest większa podaż. Zwłaszcza, że wysoka cena truskawek w minionym roku dodatkowo pobudziła producentów do zwiększenia nasadzeń.

Na Ukrainie są zarówno dostawy eksportowe, jak i importowe truskawek, ale odbywają się one w różnych okresach, zgodnie z sezonowością własnej ukraińskiej produkcji. Jednocześnie dostawy eksportowe truskawek znacznie przewyższają import. Tym samym w 2020 roku wysłano 2,7 tys. ton tych owoców, z czego 0,6 tys. ton sprowadzano. W 2019 roku różnica była jeszcze większa, tj. 3,9 tys. ton wobec 0,1 tys. ton. Głównymi odbiorcami ukraińskich truskawek były kraje europejskie, których lwią część zajmują dostawy do Polski, gdzie w 2020 r. było to 53%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Kukurydza/images/notowania/box/spadek.png
-3,3%
1283
na targowiskach
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Miechów
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-4°C
min
2°C
max
0