Content

Newsy

Owoce, Unia Europejska

Niekorzystne warunki pogodowe przyczyniły się do spadku zbiorów brzoskwiń i nektarynek

Data2016-09-17 Ilość wyświetleń1402 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1760/brzoskiwinie-big-1_1_big.jpg
W bieżącym sezonie zbiory brzoskwiń i nektarynek w krajach Unii Europejskiej będą o ponad 6% niższe niż w sezonie 2015/2016. Spadek dotyczyć będzie także eksportu, konsumpcji i przetwórstwa.

Jak wynika z ostatnich szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w sezonie 2016/2017 unijna produkcja brzoskwiń i nektarynek wyniesie 3,71 mln ton i będzie o prawie 250 tys. ton mniejsza niż sezon wcześniej. W relacji do sezonu 2014/2015 zbiory wspomnianych owoców spadną natomiast o 350 tys. ton.
 
Obniżka produkcji brzoskwiń i nektarynek wynika przede wszystkim z niekorzystnych warunków pogodowych w krajach, które są głównymi producentami tych owoców. Najwyższe zbiory przewidywane są w Hiszpanii – prawie 1,4 mln ton i we Włoszech – 1,36 mln ton. Znaczącą ilość wyprodukują także sadownicy z Grecji - 715 tys. ton i Francji – 206 tys. ton. Przy czym warto podkreślić, iż spośród ww. tylko greccy producenci wytworzą więcej (o 30 tys. ton) owoców niż w poprzednim sezonie. Pozostali główni wytwórcy odnotują spadek produkcji sięgający od 11,5 tys. ton we Francji do 110 i 150 tys. ton w Hiszpanii i we Włoszech.
 
Czy wiesz,że ze względu na bardzo dużą wrażliwość drzew owocowych, szczególnie pestkowych, na chlorki zaleca się stosować co roku wiosną od trzeciego roku po założeniu sadu, nawożenie fosforem i potasem w postaci POLIMAGU?

W bieżącym sezonie konsumpcja brzoskwiń i nektarynek w UE spadnie z 2,82 mln ton do 2,69 mln ton. Największe ilości owoców zjedzą Włosi i Hiszpanie. Przetwórstwo brzoskwiń i nektarynek ulegnie redukcji z 828 tys. ton do 762 tys. ton.
 
Jak podaje USDA, w sezonie 2016/2017 kraje unijne zaimportują 30 tys. ton brzoskwiń i nektarynek, które zostaną sprowadzone z RPA, Maroka i Chile. Eksport omawianych owoców szacuje się na 265 tys. ton, tj. o prawie 32 tys. ton mniej niż sezon temu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Owies
+2,3%
939
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Szamotuły
środa, 19 Styczeń 2022
2°C
0°C
min
4°C
max
0