Content
Newsy
Owoce, Z kraju
Polska jest drugim co do wielkości europejskim producentem malin


do ulubionych
z ulubionych

Polska produkuje około 100 tys. ton malin rocznie. Duża część owoców jest eksportowana. Maliny, po truskawkach i porzeczkach, są trzecim najbardziej uprawianym rodzajem owoców jagodowych w Polsce pod względem powierzchni i plonów rocznych. Udział Polski w globalnej produkcji malin sięga około 13 procent, a w produkcji UE przekracza 50 procent.
Dowiedz się więcej o uprawie kukurydzy na ziarno
W ostatnich latach całkowite rozmiary plantacji malin w Polsce osiągają około 27-29 tys. ha z uprawami, w zależności od warunków pogodowych, wytwarzając od 105 tys. ton do 129 tys. ton.
Maliny uprawia się głównie w województwie lubelskim, w południowo-zachodniej Polsce, gdzie znajduje się około 70 procent wszystkich plantacji. Ogromną popularność rosnących malin przypisuje się ich właściwościom zdrowotnym, smakowi i zapotrzebowaniu przemysłu przetwórczego.
Duża część polskich zbiorów malin jest wywożona. W 2018 r. Polska wysłała 49 tys. ton malin, głównie w postaci zamrożonej. Mrożone maliny eksportowano głównie do Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem
dr hab. Monika SkowrońskaW odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Mniej znaczy więcej - Żurawina
doradca nawozy.euNajczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Jabłkowy zawrót głowy
doradca nawozy.euJesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej
dr hab. Monika SkowrońskaJak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max