Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Prognozowana produkcja jabłek w Unii Europejskiej

Data2019-11-06 Ilość wyświetleń620 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/4072/apple-1081105-1280_big.jpg
UE jest jednym z wiodących producentów i konsumentów jabłek na świecie.

Polska z 25% całkowitej unijnej produkcji w sezonie 2019/2020, Włochy z 21%, Francja z 15%, Niemcy z 9% i Hiszpania z 6% to pięć czołowych producentów odpowiedzialnych za 75% ogółu produkcji jabłek w UE.
 
Dowiedz się więcej o ziemniakach

Przewiduje się, że produkcja jabłek w sezonie 2019/2020 zmaleje o 19% w porównaniu do rekordowych zbiorów w poprzednim roku i 3% w odniesieniu do średniej z poprzednich dziesięciu lat. Spadek wynika z kombinacji późnych wiosennych przymrozków, słabego zapylenia, suszy i upałów oraz gradu. 
 
Niemniej jednak, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia i Bułgaria zgłaszają wyższą produkcję niż w sezonie 2018/2019, ale całkowity wzrost nie jest wystarczająco duży, aby zrównoważyć redukcję w innym miejscu. Hiszpania i Portugalia skorzystały na większej ilości deszczu i niższych temperatur niż zwykle, podczas gdy susza w Holandii była mniej dotkliwa w 2019 r. niż w 2018 r.
 
W UE produkuje się 25 odmian jabłek w ilościach przekraczających 10 tys. ton. Wśród nich dominują odmiany Golden Delicious, Gala i Jonagold. Podczas gdy Golden Delicious to odmiana o największej produkcji we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii, Jonagold dominuje w Niemczech i Belgii, Idared jest odmianą numer jeden w Polsce i na Węgrzech.
 
W przeciwieństwie do tego, Gala osiąga pozycję drugiego najczęściej produkowanego jabłka w UE dzięki temu, że rośnie w wielu państwach członkowskich, a dominuje w kilku. Nowe odmiany, na przykład Pink Lady, Kanzi, Rubens, Tentation i Kiku, zwiększyły swój udział w produkcji w ostatnich latach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Pszenżyto/images/notowania/box/spadek.png
-1,1%
1048
na targowiskach
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Łuków
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
1°C
max
0