Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Spożycie borówki w UE i Chinach wzrośnie

Data2 dni temu Ilość wyświetleń30 wyświetleń
upload/newsy/6313/blueberry-g032a0005b-1280_big.jpg
Jak wynika z najnowszego raportu holenderskiej firmy Rabobank, branża uprawy borówki przeszła istotne przeobrażenia – od regionalnych rynków poszczególnych krajów po ukształtowanie się globalnego rynku światowego. W rezultacie dostępność tych owoców dla konsumentów szybko rośnie w krajach takich jak USA, UE i Chiny.

Borówka jest postrzegana przez konsumentów jako „superowoc”, który ma właściwości odżywcze, łatwość spożycia i atrakcyjny smak. Dlatego w ostatnich latach sprzedaż borówki amerykańskiej na całym świecie gwałtownie rośnie.

Dowiedz się więcej o sadach

W ciągu najbliższych pięciu lat dostępność jagód dla konsumentów w USA prawdopodobnie przekroczy 1,5 kg na osobę, podczas gdy w UE i Chinach dostępność tej jagody do spożycia ma wzrosnąć odpowiednio o 100% i 200% , do 2027 r. w porównaniu z 2021 r.

Wielkość dostaw borówek będzie w dużej mierze zależała od rozwoju produkcji w krajach produkujących, takich jak Peru, RPA, Chiny, Maroko i inne.

Pomimo inflacji, recesji światowej gospodarki i problemów logistycznych USA, kraje UE i Wielka Brytania pozostają największymi rynkami konsumpcji borówki.

W dłuższej perspektywie popyt na borówkę będzie nadal rósł. Według producentów borówek udział gospodarstw domowych, które będą je kupować, zwiększy się z 50% w 2021 roku do około 66% do końca obecnej dekady i do 75% w 2035 roku.

Dostawy z Peru, Maroka i RPA pomagają przedłużyć sezon borówkowy na kontynencie europejskim. Najbardziej aktywnym okresem dostaw borówki uprawianej w UE jest maj, który jest szczytem sezonu zbiorów w Hiszpanii i Maroku.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
>>>