Content

Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

Straty dla branży sadowniczej i warzywniczej sięgną 500 mln euro

Data2014-08-03 Ilość wyświetleń1234 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/188/jablka_big.jpg
Minister Marek Sawicki powiadomił Daciana Ciolosa o stratach, na jakie mogą zostać narażeni polscy producenci owoców i warzyw w związku z wprowadzonym embargiem. Łączne przewidywane straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą sięgnąć 500 mln euro.

W liście do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej minister zwrócił uwagę na polityczny charakter zastosowanych ograniczeń, będących konsekwencją wprowadzenia przez UE ograniczeń finansowo-gospodarczych wobec Rosji.

List zawiera również wniosek o wdrożenie, w duchu solidarności europejskiej, odpowiednich i adekwatnych działań ograniczających negatywne skutki dla polskich producentów owoców i warzyw, nałożonych przez Rosję sankcji. Zdaniem ministra Sawickiego problem może być rozwiązany na szczeblu Unii Europejskiej, a nie przez polskiego ministra rolnictwa, dlatego Polska wystąpiła do KE o rekompensaty za wycofane z rynku rosyjskiego owoce i warzywa.

Bądź zawsze na bieżąco i śledź aktualne notowania cen płodów rolnych


Jak podkreśla minister rolnictwa wyjątkowo mocno skutki embarga odczują wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, gdyż z przyczyn od nich niezależnych nie będą w stanie osiągnąć planowanej na ostatni rok wielkości i wartości sprzedaży niezbędnej do otrzymania uznania za organizację producentów owoców i warzyw.

Przypomnijmy, iż w 2013 r. Polska wyeksportowała do Rosji ponad 800 tys. ton produktów owocowo-warzywnych, których wartość przekroczyła 335 mln euro.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
czwartek, 21 Październik 2021
Ikonka Pszenica
+1,7%
1091
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Grodków
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
0