Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Światowy eksport bananów wzrósł o 1,7%

Data17 dni temu Ilość wyświetleń86 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/5658/banana-5112451-1280_big.jpg
Według raportu FAO/OECD Agricultural Outlook 2021-2030, pierwsze szacunki wskazują, że światowy eksport bananów osiągnął nowy rekord w 2020 r., wzrastając do 22,2 mln ton, czyli to o 1,7% więcej niż w poprzednim roku.

Eksport był głównie stymulowany przez Ekwador, Kostarykę i Kolumbię, trzech z pięciu największych światowych eksporterów. Wszystkie trzy kraje podobno wdrożyły strategie łagodzenia chorób na swoich plantacjach we wczesnych stadiach pandemii COVID-19, dzięki czemu były w stanie zminimalizować zakłócenia w dostarczaniu bananów na rynki światowe.

Dowiedz się więcej o użytkach zielonych

Jak wynika z obecnych prognoz, jeśli warunki pogodowe będą normalne, a choroby bananowców nie będą się rozprzestrzeniać, to globalna produkcja bananów wzrośnie o 1,4% rocznie i osiągnie 138 mln ton do 2030 roku.

Niemniej wzrost popytu na import przyniesie korzyści również niektórym eksporterom z Karaibów, w szczególności Republice Dominikańskiej i Belize, a także wysyłkom z Afryki, który według prognoz będzie rósł o 1% rocznie i będzie kierowany przez Wybrzeże Kości Słoniowej do osiągnięcia 750 tys. ton w 2030 roku.

Tymczasem wywóz z Filipin, drugiego co do wielkości eksportera na świecie, napotkał poważne trudności wynikające z wpływu pandemii na produkcję bananów w tym kraju, co wydaje się mieć szczególnie szkodliwy wpływ na małych producentów. W związku z tym, w 2020 roku wywóz bananów z Filipin skurczył się o 14%.

Popyt w Unii Europejskiej pozostał silny, ale zmalał w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do zmniejszenia zakupu bananów o 0,1%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Pszenica
+0,1%
1314
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Susiec
czwartek, 20 Styczeń 2022
-2°C
-4°C
min
1°C
max
0