Content

Newsy

Owoce, Z kraju

Tegoroczną produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych oszacowano na 600 tys. ton

Data2016-10-12 Ilość wyświetleń1243 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1809/porzeczki3-big_big.jpg
W 2016 roku zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych ukształtowały się na poziomie 600 tys. ton i były o 10% wyższe niż w ubiegłym roku.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w bieżącym roku wiosenna wegetacja drzew i krzewów owocowych była opóźniona. Dodatkowo podczas kwitnienia występowały na ogół niesprzyjające warunki pogodowe. Pomimo to, krzewy generalnie dobrze zawiązały owoce, a w kolejnych miesiącach warunki dla ich dalszej wegetacji oceniono jako korzystne. W niektórych regionach straty wywołały gradobicia i ulewne deszcze, poza tym w przypadku porzeczek czarnych część owoców została niezebrana z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne.
 
W 2016 roku wśród owoców jagodowych spadek zbiorów odnotowano jedynie dla truskawek. Stało się tak przede wszystkim ze względu na niezbyt korzystne warunki wegetacji dla tej grupy owoców. W początkowej fazie uprawom doskwierał bowiem brak wody, z kolei w czerwcu wysokie temperatury spowodowały skrócenie zbiorów i redukcję plonowania. Według przedwynikowego szacunku GUS, produkcja truskawek wyniosła 196 tys. ton i była o 5% mniejsza względem 2015 r.

Czy wiesz, że rośliny jagodowe dobrze reagują na nawożenie magnezem?

Na nieco wyższym poziomie niż w ubiegłym roku oszacowano zbiory wszystkich rodzajów porzeczek, które sięgnęły 165 tys. ton, z kolei produkcję malin oceniono na 120 tys. ton, tj. o prawie 50% więcej od poprzedniorocznej. Zbliżone w stosunku do 2015 r. były zbiory agrestu, prognozowane na 12 tys. ton, a o 13% wyższe zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych przewidywane na 70 tys. ton.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Owies
+2,3%
939
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Łosiów
czwartek, 20 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
2°C
max
0